Brno utratilo 100 milionů za nefunkční informační systém

Brno – Zavádění nového informačního systému města Brna skončilo fiaskem. Město do projektu investovalo přes 100 milionů korun, vybraná firma ale za čtyři roky systém nedokázala zprovoznit. Magistrát přesto zakázku zrušil až po letech a teprve letos vybral novou firmu, která správu systému převezme.

Plán na sjednocení počítačových systémů magistrátu vznikl v roce 2007. Magistrát pro zakázku za 130 milionů korun vybral ve výběrovém řízení společnost IDS Scheer. Projekt měl od začátku problémy, vedení města ale celé čtyři roky věřilo, že se systém skutečně podaří zprovoznit.

Přitom už v roce 2009 vznikla Situační zpráva, která konstatovala, že zavádění systému neprobíhá řádně. „Zpráva navrhla, aby město sepsalo svoje požadavky a dalo firmě půl roku na jejich dopracování. Pokud by k tomu nedošlo, mělo město ukončit spolupráci s dodavatelem a přikročit k dohodě o narovnání,“ popsal mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Trpělivost došla městu až v průběhu loňského roku. „Zavedení systému na úřadech městských částí nyní nebude,“ uvedl pro Právo loni v dubnu náměstek primátora zodpovědný za oblast informatiky Ladislav Macek (ČSSD).

Informační systém města Brna

Informační systém v sobě měl zahrnout například síť, která by zajišťovala komunikaci mezi magistrátem a městskými částmi, zálohovací servery nebo datovou schránku. Plánovalo se také vybudování přístupových míst, odkud by se občané, kteří nemají přístup na internet, do systému dostali.                                                                                                                                                        


Zavedení systému se nakonec nepodařilo ani na magistrátu. Město sice zřídilo krizový tým a objednalo úpravy za dalších deset milionů, ale nakonec nad projektem zlomilo hůl. „Krach je podle mě způsobený tím, že firma IDS Scheer neplnila smlouvu tak, jak měla. Město proto vypovědělo smlouvu a následně byla ještě podepsána dohoda o narovnání,“ uvedl náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS). Nefunkční systém tak město stál přibližně 105 milionů korun.

Před rokem byl Kotzian, tehdy opoziční politik, kritikem zavádění informačního systému. „Bylo pravděpodobně možné se dříve rozhodnout o ukončení smlouvy s IDS Scheer, ale posoudit to musela tehdejší rada. Je možné, že pokud by se smluvní vztah ukončil dříve, tak se dříve mohlo rozhodnout o pokračování s novým dodavatelem,“ řekl.

Roman Onderka
Roman Onderka

Správu informačního systému letos dostala na starost nová firma

„Minulá zakázka byla na všechny agendy, jež je možné zpracovávat počítačově. Tuto strategii jsme opustili a nyní se zabýváme zprovozněním jen malé části, kterou považujeme za nejdůležitější. A v té zavádíme informační systém jiného dodavatele,“ dodal Kotzian. Jeho provozování by podle něj mělo být levnější.

IDS Scheer dodával magistrátu a městským částem řadu počítačových programů. Ne všechny jsou problematické, některé části informačního systému dodnes fungují. O jejich správu se už nestará IDS Scheer, ale původní dodavatelé systémů.