Nespokojený stánkař ukončil Vánoční cirkus v Brně

Brno - Na sobotním festivalu Vánoční cirkus v Brně vjel nespokojený stánkař dodávkou do šapitó s nejméně dvěma stovkami lidí. Nikomu se nic nestalo, festival však předčasně skončil evakuací účinkujících i návštěvníků. Cirkusový stan je poškozený, pořadatelé škodu vyčíslili na 80 000 korun. Předčasným ukončením produkce vznikla další škoda zhruba za 120 000 korun.

Za volantem dodávky podle pořadatele Vánočního cirkusu Petra Baránka seděl provozovatel nápojového stánku ve festivalovém stanu, který nebyl spokojený s odbytem. Na akci totiž přišlo méně lidí, než organizátoři očekávali. Nespokojenost pětatřicetiletého muže zřejmě vyvrcholila tím, že usedl za volant a prorazil vchod do šapitó. „Ochranka musela uskočit. Kdyby tam někdo stál, je mrtvý,“ řekl Baránek, podle nějž ve stanu vypukla panika. 

Policisté ovšem líčí událost jako méně závažnou. „Pětatřicetiletý řidič, který jel pro zboží do stánku uvnitř šapitó, se plně nevěnoval řízení. Svou dodávku nasměroval přímo do vjezdu, při couvání ale zapomněl, že má nainstalován střešní nosič, kterým zachytil a roztrhl plachtu,“ uvedl Šváb. Podle dechové zkoušky řidič nepil alkohol.

Řidič dostal na místě blokovou pokutu za dopravní přestupek. Přesto se policie případem dále zabývá. Pořadatelé totiž podali trestní oznámení, hovoří v něm o ušlém zisku a obecném ohrožení. „Budeme vymáhat i náhradu veškerých škod, ušlých honorářů a vícenákladů. Osobně jsem pořád v naprostém šoku z toho, co jsme zažili,“ uvedl Baránek.

Dějištěm festivalu bylo brněnské výstaviště, kde se konají vánoční trhy. Na pódiu ve festivalovém stanu zrovna stála zpěvačka Iva Bittová s kapelou Čikori. Hlučné stánkaře prý musela předtím napomínat z pódia. Před Bittovou na přehlídce vystoupili třeba písničkář Václav Koubek a zpěvačka Lenka Dusilová. Na produkci dýdžejů Chrise Sadlera a Michaela Buriana už nedošlo. Kvůli narušené statice stanu festival skončil. Bittová je mezi svědky, které policie v souvislosti s událostí zatím vyslechla. 

Baránek uvedl, že příjezdu auta předcházel verbální konflikt mezi stánkaři a produkcí. Provozovatelé festivalového baru hlučeli ve stanu, z pódia je napomínala Bittová. Produkčnímu pak údajně řekli, že nejsou spokojení s obratem a budou žádat vrácení peněz za pronájem prodejní plochy. Následoval incident s dodávkou.