Vánoce v Třebechovicích tentokrát bez betlému

Třebechovice pod Orebem - Vánoce v Třebechovicích budou letos smutnější. Poprvé tam nebude vystavený světoznámý Proboštův betlém. Od zářijového stěhování stojí ve staré továrně a čeká na restaurátory. Radnice ho chtěla ukázat lidem aspoň na pár dní. Záměr ale ztroskotal kvůli potížím s povolením úřadů.

Radnici varoval sám její stavební úřad. Betlém stojí v provizorním, byť zkoulaudovaném depozitáři, tam ale veřejnost vstoupit nesmí. Radnice by porušila spoustu předpisů. „Bylo by třeba razítko od hasičů, od památkářů a od hygieniků. Ten proces je zdlouhavý, vyžadoval by technické úpravy a další finanční náklady s velmi nejistým výsledkem,“ objasnil starosta Třebechovic Jiří Němec, proč radnice od záměru nakonec upustila.

Staré muzeum v rohu třebechovického náměstí je již zbouráno, na jeho místě vyroste nové. Do něj by se betlém měl přestěhovat v květnu roku 2013. Výstavba nové muzejní budovy byla pro město tak trochu zakletý projekt. Radnici se podařilo získat evropskou dotaci 60 milionů korun až na třetí pokus.

V novém objektu by měla začít i generální oprava třebechovického betlému, který je podle odborníků ve velice špatném technickém stavu. Rekonstrukce bude stát až 20 milionů korun. Tyto peníze radnice zatím nemá a shání je na ministerstvu kultury. Plánuje se také, že návštěvníci muzea budou moci opravu sledovat ze všech stran přes skleněnou stěnu.