Děti z Ústí testovaly vůli prodat alkohol či pyrotechniku

Ústí nad Labem – Dva dny před silvestrem přišla trojice mladých zástupců dětského parlamentu s návrhem uspořádat test zodpovědnosti obchodníků – v Ústí nad Labem obcházely děti prodejny s tím, že chtějí koupit alkohol a zábavní pyrotechniku. Spolupracující strážníky výsledek překvapil. Během kontrolní akce děti uspěly v každém druhém pokusu. Společně s městskou policií plánují udělat stejnou akci znovu za dva měsíce.

Trojice mladých osob, z nichž jedna už vlastní občanský průkaz, se vydali otestovat prodávající v ústeckých obchodech. Vedl je k tomu nesouhlas s tím, že jejich kamarádi často pijí alkohol. Zatímco strážníci čekali za rohem, vydaly se děti nejprve do večerky. „Přišli jsme do krámu, vzali jsme si, co jsme potřebovali, šli jsme k pokladně a bez problémů nám to prodali,“ popisuje čtrnáctiletý Filip.

Alkohol si testující zákazníci bez problémů odnesli také ze sousedního supermarketu, kde jim navíc prodali i zábavní pyrotechniku. Ani jedna z prodavaček podle výpovědi dětí nepožádala o průkaz totožnosti. „Období okolo vánočních svátků a konce roku je pro naše zaměstnance mimořádně stresující a tato zátěž se pravděpodobně podepsala i pod dnešním incidentem,“ reagovala tisková mluvčí obchodního centra Gabriela Bechynská.

Filip se vrací s nakoupenou pyrotechnikou
Filip se vrací s nakoupenou pyrotechnikou

Děti prověřily po celém krajském městě celkem 15 různých obchodů. Alkohol nebo pyrotechniku jim prodali na osmi místech. Strážníci tvrdí, že tak špatný výsledek nečekali. I množství nachytaných prodejců však podle nich poslouží k dobrému účelu. „Můžeme se domnívat, že příště si dají obchodníci pozor a příště ten alkohol nebo pyrotechniku už neprodají,“ dodal zástupce ředitele ústecké policie Jan Novotný.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí