Tříkrálová sbírka láká podvodníky

Plzeň – V Plzni začaly tříkrálové sbírky, koledníci letos chtějí pomoct hlavně zdravotně postiženým a lidem bez domova. Do ulic se vypraví až dvaasedmdesát skupinek, tradici v Plzni drží už jedenáct let. Přibývá ale také podvodníků, kteří se na koledování chtějí přiživit.

Kašpar, Melichar, Baltazar – tahle trojice teď obchází domácnosti a vybírá na charitu. Část z toho, co vyberou, půjde na pomoc těžce postiženým, část také lidem na ulici. „Je to vysloveně humanitární sbírka, která má působnost po celé České republice,“ prohlásila koordinátorka sbírky Anna Srbová a vedoucí skupiny koledníků Jana Černá doplnila: „Zpravidla je to tak, že lidé jsou informovaní a už nám i otvírají a docela ochotně přispívají.“

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Lidé však čím dál častěji mohou také narazit na podvodníky. Policie proto doporučuje si každou skupinu koledníků prověřit. „Je třeba, aby se prokázali průkazy a lidé si je řádně ověřili,“ uvedla mluvčí Policie ČR Plzeň Martina Korandová a její slova potvrzuje i biskup plzeňský Mons. František Radkovský: „Musí mít kasičku zapečetěnou a s razítkem.“ A Anna Srbová dodala: „Kasička musí být zapečetěná na úřadě, číslo na kasičce musí odpovídat číslu na průkazce.“

Kašpar, Melichar a Baltazar
Kašpar, Melichar a Baltazar

I přes narůstající počet podvodníků je tříkrálová sbírka oblíbená. V minulém roce se v Plzni podařilo vybrat přes 300 tisíc korun. „Pravidelně přispívám, protože chci, aby se druzí taky měli dobře,“ vysvětluje Jana Peroutková.

Tři králové budou v Plzni koledovat do 14. ledna. Následovat budou další sbírky v Klatovech, Domažlicích a menších obcích.