Nehodový trenažér přijel propagovat bezpečnostní pásy

Ostrava – Přibližně každá sedmá dopravní nehod skončí tak, že se auto převrátí na střechu nebo se kutálí. Především v takových případech jsou podle odborníků klíčové bezpečnostní pásy. Lidé si pocity, které zažijí při podobné dopravní nehodě, mohou vyzkoušet v otočném simulátoru. Motoristé ho teď přivezli na sever Moravy. Kvůli složité přepravě je to však v regionu výjimečná příležitost.

V simulátoru na řidiče nepůsobí otřesy jako při reálné nehodě. Na trenažeru jde především o účinek bezpečnostních pásů. Na vlastní kůži si to vyzkoušel i moderátor pořadu Živě na jedničce Petr Rajchert. „Máte hlavu jak balon a nevíte, kde je nahoře a kde dole,“ shrnul své zkušenosti.

Podle dopravních expertů je možnost vyzkoušet si, co se děje po vážné dopravní nehodě, důležitým příspěvkem pro prevenci. „Je dobré nejenom být připoután a dobře sedět, ale také vědět, jak být připoután, jak sedět, v jaké sedačce sedět,“ uvedl bezpečnostní specialista ÚAMK Jaroslav Dvořák. „Měl by si to vyzkoušet každý,“ dodal jeho kolega Miloš Husar.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Přeprava cvičného auta je však složitá. I proto se v loňském roce objevilo na severu Moravy jen jednou.

V Moravskoslezském kraji se v loňském roce stalo 8071 dopravních nehod, zemřelo při nich 70 lidí, což je o jednoho méně, než v roce 2010.