Revitalizace karlovarského Dolního nádraží musí vypadat jinak

Karlovy Vary – Projekt revitalizace prostoru Dolního nádraží chtějí karlovarští radní definitivně zamítnout. Investiční skupina Lordship připravila ambiciózní projekt za osm miliard korun, podle radnice je však příliš velký a neodpovídá územnímu plánu. Primátorský náměstek Jaroslav Růžička však zdůraznil, že město má zájem o revitalizaci zanedbané oblasti v centru a chce s investorem dále jednat.

Skupina Lordship připravila první plány na úpravu oblasti karlovarského Dolního nádraží už v roce 2009. Loni požádala o zahájení řízení o vlivu na životní prostředí, na žádost radnice ho však zastavila. Do vedení města se dostali noví lidé, kteří chtěli projekt prostudovat. Nyní oznámil primátor Petr Kulhánek, že město chce v řízení pokračovat – zřejmě však proto, aby projekt definitivně zarazilo. „Proto jsme na krajský úřad zaslali naše stanovisko, které je negativní. Máme zájem o zhodnocení tohoto zdevastovaného nádražního území, ale v trochu jiných dimenzích,“ uvedl náměstek Růžička. Primátor dodal, že se město obává, aby velký projekt neoslabil jeho pozici v boji o zápis na seznam UNESCO.

V projektu nazvaném Central Park navrhla Lordship stavbu nové dvouapůlkilometrové kolonády promenády, šestihektarového veřejného parku na břehu Ohře nebo rekreační oblasti s akvaparkem a zábavním centrem. Vzniknout mělo multifunkční kulturní centrum s obchody, službami a kancelářemi. Lordship získala území od Českých drah prostřednictvím své účelové společnosti Gama Property.