Ve Žďáru nad Sázavou děti fyziku vyhledávají

Žďár nad Sázavou – V Regionálním muzeu města Žďár nad Sázavou prezentují fyzikální zákony netradičním způsobem. Na současné výstavě je nařízeno dotýkat se exponátů, návštěvníci jsou přímo nabádáni, aby si všechny exponáty osahali, roztočili a vyzkoušeli.

Tahem nebo otáčením – vlastní silou - vyrábět elektřinu, střílet z elektromagnetického děla, pohrát si s nejrůznějšími optickými jevy nebo přijít na kloub fungování gyroskopu. To je cílem výstavy s názvem Nebojte se fyziky. „Tady je přísný příkaz dotýkat se všeho, co je tu k vidění. Proto se tomu říká technická herna,“ upozorňuje Stanislav Mikule z Regionálního muzea Žďár nad Sázavou. Asi nejvíc zábavy si návštěvníci užijí se supersilným magnetem, který nejen že dokáže zpevnit řetěz, ale posílí také naší měnu.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

O výstavu mají velký zájem hlavně školy. Na děti a studenty tady nečekají žádné vzorce nebo složité definice, ale s fyzikou si mohou jenom hrát. Autorem většiny vystavených předmětů je brněnský učitel Vítězslav Prokop. „Chtěla jsem to dětem ukázat. Aby si to mohly vyzkoušet a viděly, že to funguje, protože tyhle exponáty ve škole nemáme,“ uvedla učitelka ZŠ Polnička Věra Blažíčková.

Výstava zůstane v Regionálním muzeu na Tvrzi ve Žďáru nad Sázavou k vidění do 18. března.