Veselým Kopcem se prohnal masopustní rej

Veselý Kopec (Chrudimsko) - Skanzenem na Veselém Kopci se dnes prohnal masopustní rej masek zapsaný i na seznamu UNESCO. Navzdory mrazům se přijely podívat desítky lidí, včetně zahraničních televizních štábů. Čekaly je všechny tradiční masky - strakatý, ženuška, turci, slamění, ras s kobylou, kominíci i židi. Při obchůzce se ale diváci museli připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. Letos předvedla známý folklorní obyčej vesnická skupina ze Studnic u Hlinska.

V 15:00 se masky shromáždily k závěrečnému obřadu a vyslechly masopustní testament. Vzpomínalo se v něm na hříchy, kterých se dopustila maska kobyly. Ta byla na závěr poražena a masopustní obchůzku ukončil slavnostní tanec. Každá maškara v reji má i své poslání. Mimořádný úkol spadá například na čtveřici turků. „Za masky mají být převlečeni chlapci, kteří jsou svobodní a plní síly. Tak, jak vysoko při tanci vyskakují, tak se traduje, že nám naroste vysoké obilí a len,“ uvedla Ilona Vojancová ze Souboru lidových staveb Vysočina. Každá hospodyňka by si také měla zatančit s medvědem, aby do nadcházejícího roku načerpala sílu.

Hlinecký masopustní rej byl zapsán na seznam UNESCO v listopadu 2010. Spolehlivé doklady o podobě masopustu pocházejí z první poloviny 19. století, podoba masek předávaných z otce na syna je ale podle etnografů nejspíše starší. Kořeny slavností, které měly zajistit dobrou úrodu, plodnost a také vítaly blížící se jaro, pak sahají ještě do předkřesťanských dob. Tradice je dodnes živá zejména v obcích Studnice, Vortová, Hamry a místní části Hlinska Blatno.

Lidé dnes mohli nahlédnout i do jednotlivých budov ve skanzenu. Ve stylové hospůdce Na Vejměnku dokonce proběhla staročeská zabíjačka. Po masopustním veselí se skanzen na Veselém Kopci uzavře. Pro návštěvníky bude znovu otevřený od 7. dubna.