Na severní Moravě se bojí azbestu, proměřují školy

Frýdlant nad Ostravicí – Po možném úniku azbestu začali pátrat specialisté ze Státního zdravotního ústavu v budovách škol v Moravskoslezském kraji. Hygienici vytipovali devět rizikových základních a středních škol, které v posledních deseti letech prošly rekonstrukcí. Výsledky zveřejní za dva týdny.

Studentům gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí dělal celé dnešní vyučování společnost speciální měřicí přístroj. Hygienici rozhodli, že měřit se bude v tělocvičně, která má vyměněná okna, ale také ve třídách a na chodbách. Není totiž vyloučeno, že materiál, ze kterého má škola obvodové zdi, obsahuje i zdraví nebezpečné látky. „Nastavili jsme odběrové aparatury na odběr vláknitého prachu, předpokládáme, že by to měl být azbest,“uvedla Jaroslava Henková ze Státního zdravotního ústavu v Ostravě.

Podle hygieničky Evy Gerykové je azbest nebezpečný karcinom vyvolávající nádory, kterým se říká mezioteliomy. „Tyto nádory však vznikají až po hodně dlouhé době, několika desítkách let v prostředí, kde jsou ty expozice vysoké,“ uklidňuje Geryková.

Dnešní kontrolní měření stojí asi 55 tisíc korun a zaplatí ho stát. Pokud by ale přístroje zvýšený výskyt azbestových vláken zjistily, musela by projít měřením kompletně celá škola. A toto měření, které by stálo kolem 4 milionů korun, už by muselo zaplatit město. „To by byly mimořádné výdaje, se kterými rozpočet nepočítá,“ řekl místostarosta Ivo Hudeček.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

Škola ve Frýdlantě je jednou z devíti v kraji, kde budou odborníci ze zdravotního ústavu zjištovat přítomnost azbestu. Až dvojnásobně překročené limity už naměřili specialisté v tělocvičně českotěšínského gymnázia, kde si měření zaplatili sami. Od poloviny ledna je proto budova mimo provoz a zatím není jasné, kdy a jestli vůbec se do ní studenti vrátí.