Starosta Úval skončil v pasti na opilé řidiče, kterou sám nalíčil

Úvaly (u Prahy) – Starosta Úval u Prahy Jan Šťastný (ODS) skončil v pasti na opilé řidiče, kterou sám nachystal. Policisté mu při kontrolní akci naměřili 1,6 promile alkoholu v krvi, což je silná opilost a důvod k trestnímu stíhání. Soud mu vyměřil dva měsíce vězení s podmínkou na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel na 14 měsíců. Na zasedání obecního zastupitelstva dal Šťastný funkci k dispozici. Nerozhodný poměr hlasů ho v ní ale podržel. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

Šťastný je původní profesí lékař, v Úvalech má již léta na starosti kriminalitu, a tedy i boj proti alkoholu. Podle deníku uvízl v síti akce, na jejíž přípravě se sám podílel. Policisté mu dali ráno dýchnout na netradičním místě – při tankování u benzinové pumpy. Starosta tvrdí, že se den předtím zúčastnil oslavy. Ráno prý řídil jen se zbytkovým alkoholem a své reakce měl pod kontrolou.

Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy ale naměřená hladina alkoholu odpovídá jednomu litru vína nebo pěti rychle vypitým dvanáctistupňovým pivům: „To už je víc než solidní dávka alkoholu v krvi. Ta výrazně snižuje řidičovy reakce.“ Absurdních příběhů, kdy je starosta nachytán s alkoholem v krvi za volantem, ačkoliv se na přípravě policejní akce sám podílel, bylo podle šéfa republikové dopravní policie Leoše Tržila v poslední době víc.

Sociolog Jaroslav Sýkora, jenž zkoumá chování lidí ve stresových situacích, míní, že něco podobného může udělat buď velký hlupák, anebo člověk, který si je jist, že mu to u policie projde. Náčelník obvodního oddělení policie v Úvalech Radislav Geruth ale podobnou konstrukci vyloučil: „Věděli jsme, že kontrolovaný řidič je náš starosta Jan Šťastný, s nímž jsme zátah na opilce předtím koordinovali. Zákony ale platí pro všechny. Bez pardonu.“