Cheb vrátí na web záznamy jednání zastupitelstva

Cheb – Na webu městského úřadu v Chebu občané opět naleznou záznamy z jednání zastupitelstva. Radnice záznamy stáhla kvůli výhradám Úřadu na ochranu osobních údajů. Město nyní chce záznamy upravit tak, aby už osobní údaje v záznamech nebyly – nechá je „vypípat“. K navrácení záznamů jednání zastupitelů vyzvali v lednu chebskou radnici významné osobnosti města a místní podnikatelé. První „vypípaný“ záznam, který radnice zveřejní, bude z únorového jednání zastupitelstva, které proběhne ve čtvrtek.

Kromě nahrazení přečtených osobních údajů pípnutím bude město také vyžadovat souhlas od jednotlivých účastníků jednání. Předsedající schůze každého, kdo bude chtít vstoupit do diskuse, na záznam upozorní. Pokud mluvčí nebude souhlasit, bude jeho výstup ze záznamu vymazán.

Chebský starosta Pavel Vanoušek je přesvědčen, že město úpravou záznamů vyhoví požadavkům ÚOOÚ. „My jsme si ověřili, že je možná cesta, jak záznamy znova zveřejňovat. Jednak všichni, kdo se zúčastní jednání, budou muset dát souhlas se záznamem a s tím, že bude uchován. Na místech, kde se uvádějí osobní údaje, bude záznam technicky upraven,“ uvedl starosta.

Přímých přenosů z jednání se výhrady ÚOOÚ netýkaly, přestože i v nich zněly osobní údaje. Úřad však kritizoval pouze uchovávání záznamů.

Proti stažení záznamů jednání zastupitelstva ze stránek městského úřadu se v Chebu zvedla vlna odporu. Vznikla i výzva významných osobností města a místních podnikatelů za navrácení záznamů na internet. Podle signatářů výzvy bylo stažení záznamů omezením možnosti veřejné kontroly chebské politiky. „Je to dobrý nástroj veřejné kontroly,“ prohlásil farář Petr Hruška. Radnice ale zdůvodnila zrušení záznamů hrozbou milionových pokut.