Ve Strančicích chytili zatoulaného rysa

Strančice – Zatoulaného rysa ostrovida dnes odchytávali ochránci přírody ve Strančicích u Prahy. Vyčerpané zvíře se dostalo do průmyslového areálu. Po třech hodinách se ho podařilo uspat a odvézt. Podle Michaly Musilové z vlašimské záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody rys pravděpodobně utekl některému chovateli. Jde o mladého jedince starého tři až čtyři roky.

Zvíře se dostalo do areálu rozvodny elektřiny, kde ho lidé objevili ráno a do příjezdu odborníků ho hlídali. „První dojem byl takový, že člověk tomu nechtěl uvěřit, myslel si, že to není možné. Když jsme potom volali, lidé si taky mysleli, že je to nesmysl,“ řekl ČT pracovník rozvodny Michal Hruška.

Ochránci po rysovi za dozoru veterinářky několikrát vystřelili uspávací puškou. Teprve třetí rána zasáhla cíl, účinky se ale dlouho nedostavovaly. „Rys byl bohužel hodně vystresovaný, takže anestetika moc nezabírala,“ uvedla Musilová. Střelili ho proto ještě jednou a další dávku mu už mohli podat injekcí. Po převozu na vlašimskou stanici se zvíře probralo a je v pořádku. „Zvážili jsme ho, změřili, udělali vyšetření očí i uší. Podle zubů lze říct, že je to mladé zvíře,“ dodala veterinářka Martina Vondráčková.

Rys zřejmě vyrostl v zajetí, protože se lidí příliš nebojí. Ochočený ale není, podle veterinářky se při manipulaci intenzivně bránil. Na těle navíc neměl žádný čip, a tak nejspíš pochází z černého chovu. „Nemůžeme však úplně vyloučit ani to, že je z volné přírody. Budeme ještě kontaktovat univerzitu. Ozval se nám i pán z Akademie věd, který dělá výzkum na rysech, takže s ním budeme spolupracovat,“ dodala Musilová. Kdyby se ukázalo, že zvíře pochází z volné přírody, ochránci by ho vypustili. Převezli by ho na Šumavu nebo do jiného vhodného prostředí. Pokud se přihlásí majitel, musí dokázat, že je zvíře jeho a zároveň i zaplatit pokutu za to, že choval rysa nelegálně.

Rys ostrovid je ohroženým druhem, který se v ČR vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech. „Má ale velký areál a může migrovat po celé České republice. Vyskytl se i na Vysočině nebo v Českém středohoří,“ podotkla Musilová. Vedle zoologických zahrad ho mají i někteří soukromí chovatelé. Pokud k tomu mají povolení, mohou se u nich zvířata i rozmnožovat.