Na železnici zemřel chodec, třetí za tři dny

Blansko – Železniční dopravu mezi Brnem a Prahou zastavila dnes odpoledne tragická nehoda. Neopatrný chodec zahynul u Dolní Lhoty na Blanensku pod koly rychlíku. V posledních třech dnech je to už třetí člověk, který ukončil svůj život vkročením před jedoucí vlak. Podle Správy železniční dopravní cesty je to důsledek nezodpovědnosti lidí, kteří si zkracují cestu. Chce proto spolu s policií zintenzivnit kontroly a lidi přebíhající trať tam, kde nesmějí, pokutovat. Současně ale správa přiznává, že k nehodám přispívá tím, že nestaví lávky nebo podchody tam, kde jsou potřeba, lidé proto neváhají běhat přes koleje, i když nesmějí.

Přes koleje třikrát rychleji

Oblíbená trasa přes zákazané koleje je na pražském hlavním nádraží. Studenti školy na náměstí Winstona Churchilla nebo místní obyvatelé se tak dostanou k cíli za pět minut, zatímco legální cesta po chodnících a pod viaduktem je třikrát delší. Přes koleje by mohl vést most, ten by však stál SŽDC 50 milionů korun, které státní organizace nemá. Raději proto spolu s policií připravila kontrolní akce, při kterých chce stíhat chodce na kolejích. „Měsíčně děláme až deset akcí zaměřených na riziková místa, kde veřejnost nejčastěji porušuje zákon o drahách,“ sdělil mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Vlak je tichý, rychlý a nepřesný

Podle železničářů a odborníků ale není hlavní příčinou nehod samotné nerespektování zákona, ale spíše nerespektování zákonů fyziky. Lidé se před vstupem do kolejiště nerozhlížejí nebo si myslí, že vlak jede dostatečně pomalu. „Člověk, který tam přijde, musí mít informaci, že je vlak nebezpečný – že ho může srazit a že ho neuslyší. Doba, za jak dlouho uslyší rychle jedoucí vlak, je mnohem kratší než třeba u automobilu,“ upozornil Václav Jirovský z Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství ČVUT.

Podle mluvčího SŽDC Hally se lidé spíše než zrakem a rozumem řídí zkušeností a jízdním řádem. „Celá řada lidí, kteří se stanou obětí, je obětí přesvědčení, že už vědí, kde, co, jak a v jakou hodinu přesně jede,“ zdůraznil.

Počet obětí srážky s vlakem
Zdroj: ČT24

Tři mrtví, jedna těžce zraněná

Letos zatím na kolejích zahynulo 31 lidí – naposled dnes. Muž, jehož totožnost policie zatím nezná, vkročil před rychlík mířící z Brna do Prahy ve čtvrt na dvě odpoledne. Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové vyšetřovatelé zjišťují příčinu nehody, přitom nic nenasvědčuje cizímu zavinění. Rychlíky a expresní vlaky nabraly kvůli neštěstí zpoždění v řádu desítek minut.

Od pondělí se ale stala každý den jedna smrtelná nehoda. V úterý zahynul v Roztokách u Prahy muž, který zřejmě obešel spuštěné závory a vkročil pod kola mezistátního vlaku. V pondělí zemřel další člověk na přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži u Opatovic nad Labem. Sobotní večer se potom téměř stal osudným pro dívku, která přebíhala koleje v Břeclavi a zachytil ji projíždějící vlak. Nehodu přežila s těžkými zraněními.

Přebíhání kolejí v Radotíně
Zdroj: ČT24