Zlínští policisté údajně brutálně napadli dva muže

Zlín – Několik zlínských policistů údajně brutálně napadlo dva muže. První incident se měl stát loni v říjnu, poškozeným potom měl být mladý řidič, který po honičce s policejní hlídkou boural v Bohuslavicích u Zlína. Událost vyšetřuje odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství. Druhý případ je z konce ledna, kdy dalšího muže policisté údajně po incidentu ve zlínském baru zbili na služebně. Případy vyšetřují policejní kontroloři a inspekce, hlavní podezřelý z druhého útoku byl podle Zlínského deníku zproštěn výkonu služby.

Nechtěl odejít z baru, skončil prý zbitý na záchytce

Tomáš B. byl ve Zlíně pracovně, večer si zašel s přáteli do baru. Tam se prý ohradili proti tomu, když barmanka chtěla zavírat. „Rozhodli jsme se to bojkotovat. Nebyl ale žádný konflikt. Ona nám řekla, že jestli neodejdeme, zavolá policii,“ uvedl. Hlídka přijela a po Tomáši B. a jeho společníkovi chtěla občanské průkazy. Vyzvali muže, aby odešli. Oba s tím prý souhlasili, ale chtěli vrátit občanské průkazy. Policisté jim ale údajně řekli, že je dostanou až později.

Když Tomáš B. poté zavolal na linku 158, spoutali údajně jej i kolegu. Po kontrole v nemocnici oba odvezli na policejní služebnu. „Dostal jsem několik ran. Nevím, jak dlouho to trvalo, ale podle mě asi dlouho. Bití a urážky,“ popisoval Tomáš B. Navíc mu nastříkali do očí slzný plyn a poté nasadili černé brýle. Nakonec oba muže policie odvezla na záchytku. „Byl jsem celou dobu spoutaný, do teď mám jednu ruku částečně necitlivou a druhou vůbec. Když mi sundali brýle, zprvu jsem vůbec neviděl, až po nějaké době,“ doplnil Tomáš B., který pak vše ohlásil policii.

Případ převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle mluvčí Radky Sandorové nelze zatím poskytnout bližší informace, vyšetřování potrvá několik měsíců. Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové byl policista, který je hlavním podezřelým, postaven mimo službu.

Policisté údajně zbili i opilého řidiče

Podle Deníku policisté navíc loni v říjnu zbili i jednadvacetiletého řidiče, který jim opilý ujížděl. Nakonec narazil do mostku. Když jej hlídka dohonila, údajně jej někdo z ní povalil na zem a napadl. Násilí prý mělo pokračovat i v policejní cele, kam následně mladíka odvezli. I tento případ se už na krajském ředitelství prověřuje, řidič se ovšem obrátil se svým advokátem na policii až v únoru, čtyři měsíce po incidentu.