„Radarové“ Borovno mělo slíbené miliony, stále je však bez vodovodu

Borovno – Obyvatelé obce Borovno, poblíž které měl stát americký protiraketový radar, už několik let čekají na vybudování vodovodu a kanalizace. Obec přitom měla na tyto účely slíbených 46 milionů z tzv. brdské miliardy, kterou obcím v okolí vojenského újezdu schválila Topolánkova vláda v roce 2007. Z plánů na radar ale nakonec sešlo a obec dostala jen dva miliony na vypracování projektu.

Pro rozvoj obce se staršími obyvateli by přitom byl vodovod zásadním impulzem. „Tady se čeká jen na to, až někdo postaví první nový barák. Ale musí mít nějakou infrastrukturu,“ uvedl starosta Josef Loukota. Obec sama má nějaké volné pozemky, ale prodávat by je chtěli hlavně starousedlíci.   

Za dva miliony, které obec dostala od státu, se kromě projektu na vodovod zaplatil i 42 metrů hluboký vrt, ze kterého vytékalo tolik vody, že by mohl zásobovat i nedaleký Číčov a mnohem větší Spálené Poříčí. Bez dotace na vodovod se ale voda nemá jak dostat k lidem, většina lidí v Borovnu proto využívá nevyhovující studny a vrt se musel zavřít. „Nastavení dotačních titulů ve státě je obrazem bídy a utrpení a na vesnice se kašle,“ stěžuje si starosta. Obec žádala ministerstvo zemědělství o dotaci alespoň na vodovod, ale neuspěla například kvůli počtu obyvatel. „U ministerstva životního prostředí mají ještě přísnější podmínky než ministerstvo zemědělství; teď nevím, co máme dělat,“ dodal starosta.   

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Druhým a levnějším řešením by bylo, pokud by obec převzala vodárnu Koukalka, která zásobovala kasárna ruské armády. V tom případě by vyšly investice do vodovodních rozvodů na maximálně 16 milionů korun. „O vodárnu žádáme už 20 let, potřebovala by jen obnovit strojní zařízení. Voda se bere z potoka, v podstatě bez úpravy. Odtud by bylo vody pro celé Podbrdí, ale nikdo nechce dát souhlas,“ uvedl starosta. Převod vodárny proto zařadil starosta do jednání o zrušení vojenského prostoru.