Přerovem stále koluje petice proti primátoru Lajtochovi

Přerov - Přerovem stále koluje petice za odvolání přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Ve sbírání podpisů jeho oponenti pokračují i přesto, že žalobkyně proti němu i jeho dalším kolegům na radnici nedávno zastavila trestní stíhání týkající se sporných zakázek města. Právě toto stíhání se stalo podnětem pro vytvoření petičních archů, které členové opoziční koalice Společně pro Přerov vyslali do ulic města loni na konci září. Dosud je podepsalo odhadem 1 500 lidí. Petici hodlají iniciátoři předložit na zastupitelstvu.

Petici prý podle jejích iniciátorů podporuje daleko více lidí, než ji dosud podepsalo. Nechtějí tak ale učinit z obav ze ztráty zaměstnání nebo podnikatelských příležitostí. Lajtoch se nechal slyšet, že jednání svých oponentů nechápe a že celé trestní stíhání se mu zdá nesmyslné, nicméně potvrdil, že pokud petici město obdrží, bude se jí podle zákona zabývat.

Policie původně 11 bývalých radních v čele s primátorem Lajtochem a dva tamní úředníky navrhla obžalovat z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek. Protikorupční policie se spornými zakázkami na stavbu domova důchodců a zimního stadionu zabývala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Lajtocha, který navíc zastává funkci senátora, ke stíhání loni vydala horní komora Parlamentu.

Trestní stíhání všech obviněných na konci ledna zastavila žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství Marie Kodytková s tím, že skutky se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem. Případ tím ještě definitivně neskončil. Její rozhodnutí nyní přezkoumává Nejvyšší státní zastupitelství, které posuzuje každé usnesení o zastavení trestního stíhání. Pokud by nejvyšší státní zástupce zjistil jeho nezákonnost, mohl by do tří měsíců usnesení od nabytí právní moci zrušit.

Přerovskou opozici rozhodnutí státní zástupkyně zaskočilo. Její zástupci z koalice Společně pro Přerov poukázali na to, že může jít o politický vliv. Žalobkyně však tehdy jakékoli politické tlaky razantně odmítla.

Video Telefonát Moniky Bezuchové
video

Telefonát Moniky Bezuchové