Chmielova sportovní hala má padnout, architekti protestují

Frýdek-Místek – Proti plánované demolici Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku od Oskara Chmiela se postavili moravskoslezští architekti. Upozorňují, že jde o unikátní dominantu města, tvrzení radnice, že je hala na pokraji rozpadu, odmítají. Město chce na místě Chmielovy stavby vytvořit obchodní centrum a novou víceúčelovou halu Polárka.

Stávající hala podle návrhu architekta Oskara Chmiela vznikala v letech 1971 až 1985. Třicáté výročí otevření se v ní už ale slavit nejspíš nebude. Podle posudku, který si radnice nechala vypracovat, je hala v žalostném stavu, a tak ji chce nahradit novou.

Někteří architekti a stavební experti ale závěr posudku zpochybňují. „Hlavní nosná konstrukce je alespoň z veřejně dostupných míst zcela v pořádku,“ poukázal odborný asistent stavební fakulty VŠB-TU Vít Křivý. Navíc se podle architektů jedná o výraznou dominantu města.

Představitelé radnice ale tvrdí, že případná rekonstrukce by se velmi rychle mohla výrazně prodražit. „Nikdo nedokáže říct, jestli na tom ocelová konstrukce vespod stavby není ještě hůře a nemusela by se kompletně vyměnit,“ upozornil náměstek primátora Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Město přesto na kritiku zareagovalo a nechalo vypracovat další analýzu. Tentokrát chtělo vědět, zda by byla výhodnější rekonstrukce nebo demolice a nová výstavba. I tato studie však podpořila novou halu Polárka. Opozice ale tvrdí, že její závěry jsou nedostatečné.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Město je také vázáno smlouvou z roku 2009, kterou halu a pozemky v okolí předběžně prodalo soukromé firmě. Ta chce totiž už na podzim na místě stavět obchodní centrum. Podle radnice tak nehrozí, že by musela řešit souběžně provoz dvou velkých hal. Nová hala Polárka by měla vzniknout v těsné blízkosti současného zimního stadionu. O tom, zda se začne stavět, rozhodnou zastupitelé za dva měsíce.