Bunkry jsou k dostání zadarmo

Náchodsko – Tisíce bunkrů a pevností, které měly chránit naší republiku před německou invazí, jsou k mání. Armáda chce většinu z nich nabídnout zadarmo nebo za symbolickou cenu. Třeba Královéhradecký kraj usiluje o jednu z největších takových pevností v Čechách – tvrz Dobrošov na Náchodsku.

Narazíte na ně téměř všude, v nepřístupných lesích v pohraničí nebo jen pár kilometrů za Prahou. Většina z nich patří stále armádě. A třeba Dobrošov je dokonce národní kulturní památkou. „Leží na obrovském pahorku nad Náchodem a v hloubce 40 metrů pod povrchem skrývá více než dva kilometry podzemních chodeb a sálů,“ uvedl správce pevnosti Dobrošov Josef Farář a tiskový mluvčí Ministerstva obrany ČR Jan Pejšek doplnil: „Tam, kde to jde, tam bychom rádi opevnění bezúplatně převedli novým majitelům. Ať už to jsou majitelé pozemků, obce či města nebo kluby vojenské historie.“

Jenom ve východních Čechách je takových bunkrů víc než tisícovka. Jejich převod soukromníkům i obcím ale komplikuje třeba i to, že většina z nich není ani zapsaná v katastrálních mapách.

Pan Charvát je jedním z nadšenců, kteří už svou pevnost mají. Slouží jako muzeum. „První smlouvu jsme dostali někdy v roce1 990 a dalších 15 let potom probíhala administrativní bitva s úřady, abychom ten bunkr dostali do vlastnictví,“ prohlásil Petr Charvát z Klubu vojenské historie Náchod.

Pokud kraj nakonec pevnost získá, slibuje víc peněz na opravy i nové prohlídkové trasy pro návštěvníky. Každý rok jich zdejší komplex navštíví skoro 30 tisíc.