Bývalý radní Stoklasa má jít za podvod na sedm let do vězení

Ostrava – Bývalý krajský radní Jan Stoklasa má jít kvůli úvěrovému podvodu na sedm let do vězení. Jeho společníka Arnošta Kudělu pak Krajský soud v Ostravě poslal do vězení na pět let. Podle obžaloby dvojice pomocí fiktivních faktur připravila Komerční banku a Českou spořitelnu o celkovou částku 24 milionů korun. Zadluženou firmu pak podle soudkyně převedli na takzvané bílé koně. Zbavili se tak závazků a úvěry nikdy nebyly splaceny. Stoklasa před jednáním soudu uvedl, že se cítí nevinen. Rozsudek zatím není pravomocný, Kuděla se odvolal hned v soudní síni a advokát Stoklasy naznačil, že tak jeho klient učiní také.  

Na oklamání Komerční banky podle soudu se podíleli oba. Stoklasa pak sám o několik let dříve podobným způsobem neoprávněně získal pětimilionový úvěr z České spořitelny. Oba podvody se původně řešily jako samostatné kauzy. Loni v srpnu je ale soudkyně sloučila do jedné a oba podvody se tak projednávaly dohromady.

V případě úvěru z Komerční banky Kuděla podle obžaloby v období od prosince 2008 do února 2009 zpracoval po dohodě se Stoklasou 17 fiktivních faktur na různé odběratele dohromady za více než 20 milionů korun. Oba v té době byli prokuristy u firmy F.N.B. - First North Business. Zakázky však nikdy neexistovaly. Kuděla faktury podepsal a Stoklasa pak uzavřel s Komerční bankou smlouvu o úvěru na 19,5 milionu korun. Pro zajištění úvěru uzavřel rámcovou smlouvu o zástavě pohledávek, přičemž přílohou této smlouvy byl seznam uvedených faktur.

Úvěr dostali jen díky falešným fakturám. „Pracovníci banky před soudem uvedli, že by úvěr nikdy nebyl vyplacen, kdyby odsouzení nepředložili fiktivní doklady o závazcích u jiných firem,“ řekla soudkyně s tím, že představitelé většiny firem, které Stoklasa a jeho společník pro fakturaci použili, popřeli, že by v té době se společností odsouzených obchodovali.

Společnost F.N.B - First North Business skončila předloni s milionovými dluhy v konkurzu. Ještě předtím byla převedena na nového majitele. Tím se stal zřejmě nastrčený takzvaný bílý kůň. Banka dostala zpět jen asi pět milionů Kč.

Stoklasa, coby vlivný sociální demokrat, přišel kvůli kauze předloni v lednu o místo na kandidátce ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny. Na základě tlaku spolustraníků pak v únoru rezignoval také na funkci krajského radního. Své členství v ČSSD pozastavil, zastupitelem ale zůstal.