Bývalého šéfa hodonínské zoo se zastal soud

Hodonín - Hodonínský soud dnes zprostil někdejšího ředitele Zoo Hodonín Miroslava Fraise obžaloby z korupce, zpronevěry a porušování povinností při správě cizího majetku. Podle obžaloby způsobil zahradě statisícové škody. Hrozilo mu za to až pět let vězení. Podle soudce je ale Frais nevinný, mnohé výpovědi svědků označil za podivné a nevěrohodné.

Škoda 400 tisíc korun vznikla zoologické zahradě údajně při budování vzdělávacího centra. Byla pro něj objednána výpočetní technika a multimediální zařízení za 800 tisíc korun, ovšem skutečná cena dodaného zboží je prý o polovinu nižší.

S exředitelem byl stíhán i dodavatel techniky Pavel Hubačka, jemuž hrozily až dva roky vězení. Frais tvrdí, že s touto věcí neměl nic společného, protože se o výpočetní techniku pro centrum staral jeho zástupce. Soudce Jaroslav Klas připustil, že mohlo jít o nedbalost, ne ale o trestný čin.

Hodonínská zoo
Hodonínská zoo

Frais čelil i obžalobě ze zpronevěry. V roce 2006 prý prodal dřevo ze stromů vykácených v zoo za 80 tisíc korun. Peníze údajně převzal, nezařadil do účetnictví a použil pro svou potřebu. Frais uvedl, že dřevo někdo ukradl. Neohlásil to, neboť se domníval, že pachatele nepůjde vypátrat.

Exředitel také čelil podezření z úplatkářství. Prý žádal 50 tisíc korun za to, že podnikateli provozujícímu v zahradě občerstvení prodlouží nájem. Z vyšetřování vyplývá, že nebyl ani oprávněn nájemní smlouvu uzavřít. Frais vinu popírá. Měla jej usvědčit audionahrávka. Podle soudce je nevěrohodná.

Soudce Jaroslav Klas:

„Já bych se chtěl rozohnit na adresu svědků v této kauze. Je překvapivé, že údajnou trestnou činnost nenahlásili hned po jejím zjištění, ale až po letech.“


Podle soudce Klase je překvapivé, že svědci v kauze nehlásili údajnou trestnou činnost ihned, ale až po letech. Podle něj je pravděpodobné, že Fraise tím chtěli poškodit a naopak vyjít vstříc zoologovi zahrady Jaroslavu Hyjánkovi.

Hyjánek s Fraisem spolu mívali spory, přestože zoolog žije s Fraisovou dcerou. Soudce naznačil, že kauza bude hlavně příběhem o jejich sporech než o korupci či protiprávním jednání, jímž by zoo přišla o značné peníze. Kvůli kauze byl Frais z funkce ředitele zoo skoro po 30 letech odvolán. V té době se o něm mluvilo jako o možném budoucím starostovi Hodonína. Zahrada nyní ředitele nemá. Mezi deseti uchazeči ve výběrovém řízení figuruje i Frais. Za jeho působení se zahrada rozrostla ze zookoutku v zahradu s roční návštěvností kolem 125 tisíc lidí.