OBRAZEM: V Hustopečích rozkvétají unikátní mandloňové sady

Hustopeče - Mandloňové sady v Hustopečích na Břeclavsku, které jsou přírodní raritou střední Evropy, právě rozkvétají. Rozkládají se na čtyřech hektarech a tvoří je 1200 stromů. Není to dávno, kdy se uvažovalo o jejich vykácení. Nyní se přitom naopak plánuje, že se rozšíří o další hektar, oznámil Rudolf Poslušný, který o stromy pečuje 36 let. Narůžovělé květy mohou obdivovat také návštěvníci prvního ročníku Slavnosti mandloní a vína, která se uskuteční v sobotu 31. března.

„Mandloně ještě nejsou v plném květu, a tak by tyto unikátní kvetoucí stromy měly potěšit také všechny účastníky blížících se slavností. Velký vliv na délku květu má ale aktuální počasí,“ uvedl pracovník hustopečského Odboru životního prostředí Petr Berka.

Organizátoři prvního ročníku Slavnosti mandloní a vína slibují bohatý kulturní program a lákají na nově otevřenou rozhlednu, gurmánské mandlové speciality v místních restauracích nebo kuchařskou show patrona celé akce herce Martina Zounara.

Klima podobné středomořskému

Mandloně pocházejí z Asie a vyžadují teplo. V Evropě se proto pěstují především ve Středomoří. Když v roce 1949 hledali zemědělci vhodnou lokalitu na Moravě, kde by založili mandloňové sady, vybraly pozemky po odsunutých hustopečských Němcích. Důvodem bylo klima podobné středomořskému.

Československo tehdy hledalo způsob, jak zrušit nákladný dovoz drahých mandlí pro potravinářský průmysl. V době největší slávy se hustopečské mandloňové sady rozkládaly na 20 hektarech a tvořilo je asi 17 tisíc stromů. Mandloně patřily čokoládovnám Zora Olomouc, které později převzala skupina Nestlé.

U Hustopečí kvetou mandloňové sady
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Sady osiřely před lety poté, co se stalo jejich pěstování zcela neefektivní. Dovezené mandle jsou nyní levnější než plody vypěstované na Moravě. Radnice usilovala o převzetí sadů dlouhých 12 let. Ve svém majetku je má od roku 2009. Byly zlikvidovány náletové dřeviny a stromy jsou omlazeny. Areál protnula turistická stezka, jsou v něm odpočinková místa a v sobotu v něm zahájí provoz rozhledna. Nyní jsou rozkvetlé stromy vidět i z dálnice D2.

„Doba, kdy se v sadech usilovalo o co největší sklizně mandlí, je dávno pryč a nikdy se již nevrátí. Sady změnily funkci ze zemědělské na odpočinkovou,“ dodal jednasedmdesátiletý Poslušný. Návštěvu sadů doporučuje na jaře, kdy kvetou, a v srpnu, kdy lze sklízet mandle. Zájemci si je spíše jako suvenýr mohou koupit v hustopečském turistickém centru.

Rozhledna u Hustopečí na Břeclavsku
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek
Rudolf Poslušný o stromy pečuje 36 let
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek
Rozhledna v mandloňových sadech
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek
U Hustopečí na Břeclavsku kvetou mandloňové sady
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek
Rozhledna v sadech
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek