Amatérské archeology berou jejich profesionální kolegové vážně

Rychnov nad Kněžnou – Poctou amatérským archeologům z Rychnovska je výstava jejich nálezů, kterou připravili odborníci z tamního muzea. Amatéři s nimi spolupracují a své nálezy nezištně předávají. S rozvojem detektorů je archeologie mezi lidmi stále oblíbenější.

Kdykoli má volnou chvíli, zastaví Michal u některého pole v okolí Českého Meziříčí. Z kufru vyndá detektor s rýčem a jde hledat zlomky minulosti. „Je to koníček jako rybařina, baví mě to. Čekám na pořádnou rybu,“ uvedl amatérský archeolog Michal Komárek.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Nálezy Michala Komárka a dalších archeologů představuje výstava v Kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou. Je tu i poklad, téměř tisícovka stříbrných grošů z doby kolem roku 1420, které Michal našel na poli u Českého Meziříčí. Hodnotu má milion dvě stě tisíc korun. Michal ho podle zákona odevzdal muzeu. „Jednou z nejlépe zachovaných ražeb je míšeňský groš. Byl to velký poklad, bylo možné za něj koupit měšťanský dům, případně celou prosperující vesnici,“ ujistila archeoložka Muzea Rychnov nad Kněžnou Martina Beková a Michal Komárek doplnil: „Našel jsem ho asi padesát centimetrů pod zemí. Pes to vyhrabal, potom jsem začal hrabat taky.“

Výstava v muzeu je pro amatérské archeology z Rychnovska výrazem toho, že je profesionálové berou vážně, jako kolegy. „My máme záruku, že se nedrancuje terén a oni si uskutečňují své touhy po poznání,“ vysvětlila ředitelka Muzea Rychnov nad Kněžnou Irena Krejčí.

Nálezci exponátů v rychnovském muzeu zůstali podle přání v utajení.