Obří ruské kolo z Újezda u Brna bude stát u Azovského moře

Újezd u Brna – Novou dominantou, ruským kolem větším, než má vídeňský Prater, se dočasně pyšní Újezd u Brna. Místní firma, která se běžně zabývá výrobou jevištní techniky pro divadla, porazila v boji o lukrativní zakázku na výrobu atrakce i významné italské a holandské firmy. Kolo bude stát u Azovského moře na Krymu, návštěvníkům nabídne nádherný výhled na moře.

Kolo má nadstandardní rozměry, je dokonce ještě o metr větší než to v Prateru. „Kolo má na výšku 45 metrů, do každé z 36 gondol se vejde šest osob. Celkem tak uveze přes dvě stovky lidí,“ představil atrakci Zdeněk Suchomel z firmy Smart Technik.

Česká firmu Smart Technik se dosud zabývala pouze scénickou technologií pro divadla, podobnou atrakci nikdy nevyráběla. Přesto se svojí nabídkou uspěla v ostré evropské konkurenci. „Obvykle ruská kola těchto nadstandardních rozměrů dělají dvě firmy v Evropě – jedna v Itálii, druhá v Holandsku – s obrovským počtem zaměstnanců. My jsme oproti tomu malý tým, máme jednoho projektanta, se kterým to zvládáme,“ popsal podmínky Suchomel.

V červenci provedli geologický průzkum podloží přímo u břehu Azovského moře, kde bude atrakce stát. Pak následovaly první návrhy, projektová dokumentace. „Ne všechny společnosti jsou schopné takový výrobek udělat, je tam spousta zákoutí, která člověk musí vyřešit. Musí se počítat s poryvy větru nebo námrazou,“ vysvětlil Suchomel.

V Újezdu u Brna právě probíhají zatěžkávací zkoušky. Místo lidí do 36 gondol dělníci usadí sudy s pivem. „Využili jsme pivovar, který nám byl schopný poskytnout sudy o váze 17 tun. Je třeba ověřit, že všechno funguje tak, jak má. Potom celé kolo zase demontujeme, některé části nalakujeme a pak odvezeme na místo,“ uvedl Suchomel. První zájemci se výhledem na Azovské moře budou moct pokochat letos v květnu.

Video Reportáž Barbory Žítkové
video

Reportáž Barbory Žítkové