Kraj odhalil problémy v hospodaření jihlavského sdružení CAFE

Jihlava – Organizace Czech Agency for Education (CAFE), která v Jihlavě pomáhá Romům, se dostala do problémů a hrozí jí zánik. Kraj totiž zjistil závažné chyby v jejím účetnictví a požaduje vrátit loňskou dotaci. Občanské sdružení ale tvrdí, že má všechny doklady v pořádku, a peníze vracet rozhodně nechce.

Občanské sdružení se věnuje hlavně terénní práci s Romy, vzdělává dospělé, pořádá akce pro děti a vyhledává problémové lokality. Kontrola kraje Vysočina odhalila vážná pochybení a požaduje vrátit celou loňskou dotaci ve výši 1,3 milionu korun. Podle Petra Krčála (ČSSD), radního kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí se nedostatky týkaly především vedení účetnictví a chybějících dokladů.

Vedoucí občanského sdružení CAFE Lukáš Zavřel se ale hájí: „Já jsem peníze nezpronevěřil, já jsem neudělal chybu v účetnictví. Je to mylný výklad krajského úřadu.“

Další občanská sdružení jsou na straně úřadu

V Jihlavě působí i další organizace, které pracují se sociálně vyloučenými skupinami obyvatel a pobírají přitom dotace od krajského úřadu – například oblastní Charita nebo občanské sdružení Horizont. Zástupci obou shodně odmítají, že by se mýlila krajská kontrola. Na vině je podle nich příjemce dotace.

„Po mých zkušenostech s prací v té organizaci jsem přesvědčen o tom, že to pochybení je na straně občanského sdružení CAFE,“ říká Patrik Priesol z občanského sdružení Horizont.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Zastupitelstvo paradoxně schválilo dotaci pro CAFE na letošní rok

Krajské zastupitelstvo na svém posledním jednání paradoxně odsouhlasilo další dotaci pro CAFE na letošní rok. Podle radních to není v rozporu s dotačními pravidly. Radní Petr Krčál nicméně tvrdí, že schválenou částku 800 tisíc korun pro občanské sdružení nyní nepodepíše a CAFE tak nedostane nic.

Kraj Vysočina v současnosti jedná o tom, že by úkoly a činnosti organizace CAFE mohla převzít Oblastní charita v Jihlavě.