Za pozvánku na festival hrozí Trutnov výpovědí z nájmu

Trutnov – I ze zdánlivé maličkosti může vyrůst někdy velký problém, zvlášť když se do toho vloží nekompromisní úředník. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži spolupořadatel festivalu Jeden svět Martin Věchet z Trutnova. Na svůj obchůdek si vylepil pozvánku na festival dokumentů o lidských právech a teď mu za to město hrozí výpovědí z nájmu.

Protesty, nepokoje, revolta – leták s mottem festivalu Jeden svět vyvěsil pan Věchet na výloze zlatnictví, které má od města pronajaté. Hned poté se tu objevil úředník radnice a nařídil plakáty strhnout. „Důvod byl takový, že se plakát na dokumentární film neztotožňuje s nabízeným sortimentem v obchodě,“ upřesnil Martin Věchet. Přestože pan Věchet poslechl, ještě ten samý den přišla i úřední obsílka.

Místostarosta Hendrych se štábu ČT dva dny zapíral a tisková mluvčí radnice Veronika Svobodová nakonec vystoupila jen s prohlášením: „Chtít po městu, aby v případě neoprávněného užívání jeho majetku přimhouřilo oči, je prakticky navádění ke korupčnímu jednání.“ Pořadatelka festivalu Jeden svět Eva Navrátilová však tvrdí, že nejde o žádnou komerční aktivitu, ale o podporu lidských práv.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

První trutnovský ročník festivalu Jeden svět přilákal do městského kina přes 800 diváků. Sama radnice nakonec přiznala, že jí vyvěšením plakátů žádná újma nevznikla. Snad kromě nákladů na čas a práci úředníků, kteří museli případ řešit.