Audit odhalil špatné hospodaření správy NP Šumava

Vimperk - Bývalé vedení šumavského Národního parku prý obcházelo zákony, zadávalo zakázky neprůhledným systémem a netransparentně prodávalo vytěžené dřevo. Poukazuje na to audit společnosti PricewaterhouseCoopers. Informovala o tom MF DNES. Vše se mělo odehrávat hlavně v letech 2009 a 2010. Tehdy park vedl ředitel František Krejčí.

Audit od renomované společnosti upozorňuje na to, že v době, kdy park vedl František Krejčík, mohly být některé zakázky úmyslně rozděleny na několik menších, aby bylo možné vyhnout se povinnosti vypsat výběrové řízení. Všímá si nestandardně vysokých odměn pro právníka a také smluv nevýhodných pro park, na jejichž základě byl vytvořen informační systém LesIS.

Starosta Modravy Antonín Schubert pro MF DNES:

„Zpráva jasně hovoří o tom, že na správu parku vtrhlo hejno havranů, které trhalo rozpočet parku na kusy. Například umělé rozdělování zakázek na menší do dvou milionů korun je něco úplně strašného, protože to je skutečná arogance. Rozdělit zakázku tak, aby se vešla do dvoumilionového limitu o jednu jedinou korunu, si nedovolí v této republice nikdo.“


Jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu výsledky auditu znepokojily. Pokud popisuje takové praktiky, měl by být podle něj předán okamžitě policii, aby je buď vyvrátila, nebo potvrdila a odpovědné poslala před soud.

V letech 2009 a 2010 se podle auditu na Šumavě také netransparentně prodávalo vytěžené dřevo. O celý proces se prý staral jeden člověk, jenž sám vytvářel ceník a rovněž prý rozhodoval, kdo si dříví bude smět koupit. Obchodní oddělení parku tehdy údajně nikdy nevypsalo žádné výběrové řízení nebo aukci na prodej dřeva.