Razie v Hatích: Počet zabavených padělků klesá

Hatě - Pracovníci České obchodní inspekce dnes spolu s cizineckou policií vyrazili na kontrolu asijské tržnice v Hatích na Znojemsku. Doby, kdy inspektoři odjížděli se zabaveným zboží za miliony, jsou však dávno pryč. Dnes zabavili padělky „jen“ za asi 300 tisíc. Podle inspektorů se ale změnilo i chování samotných trhovců. 

Útěky, sklízení zboží ve velkém, kvapné zavírání stánků, ke kterým se pak nebude nikdo hlásit, klasický obrázek, který bylo možné vidět ještě rok či dva zpátky. V poslední době je v tržnici klid, i když zdánlivý. Prodejci se po desítkách razií naučili velké ostražitosti. Jakmile zahlédnou známou tvář nebo mají podezření, zpráva o kontrole se mezi nimi rozšíří během několika sekund. „Dají si znamení třeba tleskáním, boucháním, výkřikem v jejich jazyce a hned dochází ke sklízení padělaného zboží,“ řekla oblastní ředitelka České obchodní inspekce Tatiana Neuhybelová.

Přesně tak to dnes vypadalo i na tržnici v Hatích. Taktika trhovců se ale v posledních letech změnila. „Padělků už dnes není nabízeno v prodeji tolik. Spíše je to menší množství, které lze snadno a rychle schovat do tašky a prodejce ho pak odnese do svých uzamčených prostor. To skutečně velké množství, které bývalo v minulosti přímo na pultech, tam dnes už není,“ potvrdila Neuhybelová. Inspektoři provedli malou kontrolu v asijské tržnici i včera. Počet zabavených padělků se nerovnal ani stovce, dnešní velký zátah přinesl velmi podobné výsledky.

Video Telefonát Barbory Žítkové
video

Telefonát Barbory Žítkové

Změnilo se ale i samotné chování trhovců, a to oběma směry. „Pokud dojde k nějakému problému, je vidět trochu stoupající agresivita. Občas nás napadají jak slovně, tak fyzicky. Snaží se zboží nachystané k odvezení ukrást pod rukama inspektorů, přetlačují se s námi o dveře stánků,“ vyjmenoval vedoucí oddělení pobytové kontroly cizinecké policie Radek Padělek. Celá řada prodejců je naopak ochotná námitky inspektorů v klidu vyslechnout a bez protestů si přeberou i protokol o kontrole. 

Přepadová kontrola – čím dál těžší úkol 

Inspektoři přiznávají, že je pro ně čím dál těžší dostat se do tržnice nebo do její blízkosti nepozorovaně. „Inspektoři, kteří bývají častěji na kontrolách, vcházejí do tržnic jako poslední, aby je někdo nepoznal a nezpůsobili předčasně rozruch,“ řekla Neuhybelová, která mluví z osobní zkušenosti. Na nedělní razii vyrazila jako poslední. Jejím kolegům se podařilo dostat do útrob asijské tržnice, aniž by byli odhaleni. Když ale do tržnice vstoupila sama Neuhybelová, trhovci okamžitě zpozorněli. Poznali ji i navzdory tomu, že měla nasazené sluneční brýle. „Z tohoto důvodu děláme i výměnné akce například s inspektoráty z Prahy či Ostravy, kdy si měníme pracovníky, aby je trhovci nepoznali,“ potvrdila ředitelka.

Namátkové kontroly dělají inspektoři několikrát do měsíce, velké zátahy asi dvakrát do roka. Jen za loňský rok zabavili zboží v hodnotě 34 milionů korun.