Dopravní podnik v Brně nesmí podepsat smlouvu na sms jízdenky

Brno - Dopravní podnik města Brna (DPMB) nesmí podepsat smlouvu s vítězem tendru na SMS jízdenky. Zakázal mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vydal předběžné opatření. Předpokládaná hodnota zakázky za čtyři roky trvání smlouvy je 25 milionů korun. Dopravní podnik pochybení při tendru popírá, rozhodnutí antimonopolního úřadu ale bude respektovat.

Tendr napadla společnost Dial Telecom, která byla ze soutěže kvůli nesplnění kvalifikačních předpokladů vyřazena. Společnosti nejvíce vadí údajná neprůhlednost kritérií tendru. Cena má v hodnocení váhu 45 procent, deset procent je za termín spuštění a ze zbývajících 45 procent rozhodne „kvalita nabídky“. Uchazeči tak podle firmy nevědí, co přesně bude posuzováno. „Budeme rádi, když v tomto případě ÚOHS v dalším stupni řízení celý tendr na SMS jízdenky v Brně zruší a bude vypsán nový, otevřenější ostatním uchazečům,“ uvedla za společnost Martina Setunská.

Některé podmínky tendru jsou podle společnosti navíc nesplnitelné. Provozovatel SMS jízdenky má například posílat peníze vždy k osmému dni v měsíci, operátoři přitom peníze posílají až k desátému dni. Neúměrná je podle mínění společnosti i požadovaná milionová pokuta za den nedostupnosti služby. Obtížně se prý dá splnit také požadavek, aby byl dopravní podnik do 15 minut informován o výpadku sítě.

Podle mluvčí brněnského dopravního podniku Lindy Škrancové ale na situaci doplatí především cestující, kteří si na spuštění nové služby budou muset počkat. „Z našeho pohledu byly zadávací podmínky určitě v pořádku. Zároveň jsme rádi, že budeme mít názor nezávislé instituce, které budeme respektovat a budeme rádi, že se potvrdí naše tvrzení,“ uvedla.