Stráský ve vedení šumavského národního parku končí

Kvilda – Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský bude zítra odvolán. České televizi to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nechtěl odpoledne informace o plánovaném odvolání ředitele potvrdit s tím, že se k personálním otázkám vyjadřuje až po projednání s dotyčnými lidmi. Stráský neuvedl, kdy přesně by měl z funkce odejít, nicméně by k tomu mělo dojít v nejbližších dnech. Jednasedmdesátiletý Stráský, který stojí v čele parku od loňského února, byl několikrát kritizován za zásahy v parku ekologickými aktivisty i částí odborné veřejnosti.

Oficiálně by měl ministr odvolat Jana Stráského zítra a oznámit by to měl na mimořádné tiskové konferenci rady parku. Současně by měl být potvrzen Stráského nástupce ve funkci. Stát by se jím měl jeho dosavadní náměstek Jiří Mánek. „Jedním z mých úkolů ve funkci bylo připravit jej (Mánka) na to, že národní park po mě povede,“ uvedl Stráský. Podle něj je Mánek odborník a vhodný kandidát na místo ředitele. Když Stráského loni ministr Chalupa jmenoval do funkce, uvedl, že by měl být v čele parku zhruba 18 měsíců.

Jan Stráský ještě v podvečer řekl, že se jeho konec ve funkci blíží. „Vím o tom, že se pan ministr Chalupa chystá v nejbližších chvílích tento krok učinit. Ale kdy to přesně bude, vám neřeknu,“ řekl Stráský.

„Nám ani tak nejde o to, kdo bude sedět na židli ředitele národního parku, nám jde o to, aby se důsledně dodržoval zákon o ochraně přírody a krajiny a také mezinárodní závazky o ochraně přírody, které ČR má. Podle našeho mínění je ředitel Stráský letos ani loni nedodržoval,“ reagoval na informace o Stráského konci ve funkci mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník. Řešením situace na Šumavě by podle něj bylo, pokud by po případném odvolání ředitele nastoupil do čela správy parku člověk, který bude český zákon i mezinárodní závazky týkající se ochrany přírody dodržovat.

Ropák roku Jan StráskýStráský si letos v dubnu od sdružení Děti Země vysloužil hned dvojí „ocenění“ - Anticenu Ropák za největší protiekologický počin a Zelenou perlu za antiekologický výrok. Podle pořadatelů ankety byla hlavním důvodem „diskreditace poslání parku v očích veřejnosti“. Zelenou perlu obdržel Stráský za větu: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami.“


Kácení Na Ztraceném by mělo skončit do týdne

Zhruba polovinu z plánovaných 1500 stromů napadených kůrovcem v oblasti Na Ztraceném nedaleko Modravy v šumavském národním parku se už podařilo dřevorubcům asanovat. S kácením stromů by měli skončit do konce týdne, dál budou ještě loupat kůru ze stojících stromů.

Práci dřevařů stále monitorují aktivisté, kteří loni kácení brzdili blokádou. Podle Vozníka měly hlídky aktivistů podezření, že při kácení se nedodržují vzdálenosti vykácených ostrůvků stromů. Sdělili to proto správcům parku, dnes navíc posílili hlídky a vzali si do lesa i metr, aby mohli vzdálenosti přesně změřit. „Zatím se to ale jeví tak, že ty patnáctistromové ostrůvky dřevorubci dodržují,“ uvedl Vozník. Aktivisté s kácením stále nesouhlasí, podali podnět České inspekci životního prostředí, nicméně pokud park dodrží slíbený postup, blokádu zatím nezahájí.

Odkorněné stromy
Odkorněné stromy

O kácení se zajímá i EU

Do vleklého sporu o kácení se nově vložila i Evropská unie. Unijní komisař pro životní prostředí Janez Potočnik je totiž znepokojen tím, co se na Šumavě pod současným vedením národního parku děje. Napsal proto dopis českému ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi. Ministerstvo dopis ještě neobdrželo, podle jeho názoru však Správa NP Šumava zasahovat proti kůrovci musí, aby dostála evropské legislativě. „Pokud přijede, Šumavu mu rádi ukážeme,“ uvedl na eurokomisařovu adresu mluvčí ministerstva Matyáš Vitík s tím, že legislativa EU říká, že stát musí řádně pečovat o chráněná území evropské sítě Natura 2000, kam Šumava spadá. Ministerstvo podle něj s Evropskou komisí neustále komunikuje na různá témata. „Těší nás zájem komise o Šumavu. Je to několik desítek let starý problém, až současné vedení úřadu si ho vzalo jako prioritu,“ uzavřel Vitík.

„Evropská komise obdržela znepokojující důkazy o tom, že opatření přijatá z fytosanitárních důvodů minulý rok významně zasáhla chráněné druhy, které na místě žijí, zvláště tetřeva hlušce, a způsobila podstatný úpadek smrkového lesního biotopu,“ citovaly dnes z dopisu eurokomisaře Lidové noviny s tím, že Potočnik žádá zastavení velkoplošného kácení. Nemůže prý vyloučit, že navrhne Evropské komisi, aby vůči ČR přijala právní opatření kvůli porušení směrnic. „Můžeme zcela jistě zahájit právní kroky, když to uznáme za vhodné, a to jsme české vládě řekli,“ uvedl mluvčí Evropské komise pro životní prostředí Joe Hennon.