Tunely u Hrubé Vody jsou uzavřeny, objížďka je hodinová

Olomouc – Oprava dvou železničních tunelů uzavřela na tři měsíce trať mezi Hrubou Vodou a Domašovem nad Bystřicí. Nutnost přestupovat do autobusů působí problémy hlavně lidem, kteří dojíždejí do továren v Mariánském Údolí. Cesta se tak dvojnásobně prodloužila – nejenom vzdáleností, ale především časově. Konec výluky je přitom v nedohlednu.

Domašovský a Jívovský tunel měří 120, respektive 150 metrů. Vznikly v roce 1872 společně s celou tratí z Olomouce přes Krnov do Opavy. Jejich oprava teď zastavila všechny vlaky na místní trati. Všichni musí přestupovat do autobusů, které však mají mnohem delší trasu.

Například cesta z Moravského Berouna do Hluboček tak trvá až hodinu a půl místo obvyklých 35 minut. Z Hluboček do Domašova nad Bystřicí totiž nevede silnice, a tak je nutné výluku složitě objíždět. „Vlakem do Olomouce, z Olomouce autobusem do Domašova a pak vlakem do Moravského Berouna,“ popsal svoji každodenní anabázi Milan Reich, který z Moravského Berouna do Hluboček dojíždí za prací. Až do 16. října čeká podobné zdržení všechny, kteří zamíří po trati z Olomouce na Bruntál.

Situační mapa
Situační mapa

Správa železniční dopravní cesty se do rekonstrukce 140 let starých tunelů pustila hlavně kvůli bezpečnosti. Z klenby totiž v některých místech začaly odpadávat kameny. Protože tunely jsou v nepřístupném terénu, složitě se k nim dostává těžká technika. Stavebníci proto museli uzavřít i vyhledávané údolí řeky Bystřice. Správci železnice alespoň pro pěší vytyčili trasy, kudy je možno staveniště obejít. Podle starosty Ladislava Štefánky jsou ale téměř nepoužitelné.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové