Exstarosta Vyškova dostal za prodej sodovkárny podmínku

Vyškov - Soud ve Vyškově dnes potrestal tamního bývalého starostu a exšéfa firmy Jihomoravské pivovary Jiřího Piňose za prodej sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku třemi roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Za údajně nesprávný postup při prodeji dostal i pokutu 200 000 korun. Piňos od počátku svého trestního stíhání vinu popírá. Proti verdiktu se nyní může odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

S Piňosem byl potrestán i další někdejší člen vedení pivovarů Lubomír Konšel. Dostal dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky a pokutu 100 000 korun. I on ale vinu odmítá. Rozsudek je zatím nepravomocný. Obžaloba odhadla, že nesprávně vedeným prodejem sodovkárny způsobili škodu pět milionů korun.

Jihomoravské pivovary sdružovaly malé a střední pivovary z jihu Moravy. Mnohé byly později prodány a tahounem celé firmy se stal pivovar ve Vyškově. Piňos v něm pracoval 19 let, přičemž Jihomoravské pivovary vedl šest let. Firma prodávala nepotřebný majetek. Při jeho prodeji udělal Piňos podle kriminalistů chybu.

Sodovkárna Tečovice táhla pivovary ke dnu. Majitel Jihomoravských pivovarů, kterým byl stát, rozhodl, že sodovkárnu prodá. Nejnižší prodejní částku stanovil na 5,5 milionu.

Obžaloba uvádí, že Piňos s Konšelem neuhlídali splnění podmínky, aby kupec zaplatil celou kupní cenu dva dny před podpisem smlouvy. Z ní dorazilo jen půl milionu ze slíbených pěti milionů korun. Navíc prý v rozporu s přáním státu zahrnuli do kupní smlouvy i zásoby sodovkárny. Pak vznikly tahanice mezi oběma firmami o to, zda pivovary řádně a včas předaly majetek sodovkárny novému vlastníkovi. Vedou se dodnes.