Uštknutý chovatel už je na běžném nemocničním pokoji

Krnov (Bruntálsko) - Stav pětačtyřicetiletého chovatele, kterého v sobotu uštkla kobra monoklová, se výrazně zlepšil. Protilátky zabraly a lékaři jej už přeložili na běžný pokoj. „Stav pacienta je stabilizovaný. Zlepšil se natolik, že jsme jej z jednotky ARO přeložili na běžný pokoj,“ řekla mluvčí nemocnice s tím, že muž s lékaři komunikuje a už jej navštívila i přítelkyně.

Chovatele z Dětřichova nad Bystřicí kobra uštkla v sobotu dopoledne při krmení. Příbuzný jej autem převážel do nemocnice v Krnově. V půli cesty pak muže předal posádce sanitky. Chovatel skončil v péči lékařů jednotky ARO. Problém ale nastal při hledání protilátky. Ta totiž nebyla v Česku k dispozicí. Do Toxikologického centra v Mnichově proto pro ni z Prahy jela soukromá sanitní služba. „V případě uštknutí kobrou monoklovou by mělo být sérum podáno do 24 hodin. Do Krnova šest dávek dorazilo v sobotu po 22:00. Ihned jsme začali s aplikací,“ řekla Kijonková.

Jed kobry monoklové, která se běžně vyskytuje v jihovýchodní Asii, je silně neurotoxický. Zasáhne srdce, svaly a nervovou soustavu. Uštknutý člověk často umírá udušením. Had dorůstá průměrné délky 1,3 metru a živí se především rybami, obojživelníky a ptáky.

Stejně jako kobra černá má i její příbuzná monoklová robustní stavbu, i když bývá menší. Na kápi má jednu skvrnu ve tvaru oka. Z toho vychází její název. Oproti kobře černé je světleji zbarvená a na hřbetě má bledé, náhodně roztroušené skvrny. Může však být i zcela jednobarevná. S tímto plazem často pracují fakíři. I když je jedovatá, má mírnou povahu.