Za změny u Corsa Americká hrozí investor Plzni miliardovou pokutou

Plzeň - Pokud by Plzeň změnila územní plán plochy v centru města, kde má v budoucnu vyrůst multifunkční nákupní centrum Corso Americká, musela by na náhradách za znehodnocení pozemků zaplatit více než jednu miliardu korun. Tvrdí to developer projektu Amádeus, podle nějž by na náhrady mělo právo všech sedm majitelů deseti hektarů pozemků pod a okolo zbouraného domu kultury.

Jan Petřík z Amádea na tuto hrozbu upozorňuje s tím, že tento argument dosud nezazněl. Reaguje tak na snahy občanských sdružení, které docílily toho, aby město vyhlásilo ke stavbě referendum. Lidové hlasování by se mělo konat v Plzni současně s krajskými volbami, tedy 12. a 13. října. Primátor Martin Baxa (ODS) chce ve čtvrtek předložit městskému zastupitelstvu svůj návrh na konání plebiscitu, a to přesto, že radnice zatím nerozhodla, zda je návrh aktivistů platný, nebo ne. Občanská sdružení požadují změnit v územním plánu plochu z obchodní a bytové na zeleň.

„Občané také dosud neslyšeli, že i kdyby referendum dopadlo proti stavbě nových budov a vznikla by tam zeleň, tak je utopie, že by mělo město páky na to, aby donutilo soukromé vlastníky k tomu, aby tam vybudovali park. Došlo by pouze k zakonzervování současného stavu,“ uvedl Petřík. Na místě by tak zůstala jen plocha po zbouraném domě kultury a Amádeus by požadoval také investice do jeho demolice.

Aktivisté nechtějí park natrvalo

Pozemky mají nyní podle Petříka cenu zhruba 20 000 Kč/m2 a nejméně pět hektarů může být zastavěno. Po změně území na park by tam vlastníci do dalšího referenda už nic nepostavili a cena pozemku by podle Petříka klesla na nulu. Amádeus vlastní čtvrtinu plochy, dalšími majiteli jsou například Tesco, německá a italská firma a soukromá poliklinika. Amádeus, podobně jako Tesco a nový majitel polikliniky, mají také plány na rozšíření svého obchodního domu, ale podle Petříka nechtějí soud nebo náhrady, ale chtějí tam něco postavit.

Podle zmocněnce referenda Martina Marka je sice náhrada škody při změně územního plánu dle stavebního zákona nárokovatelná, ale zatím ji žádný investor nevyužil a vedou se údajně spory, zda je možné ji získat. „Navíc by šlo vlastně o zástavu, kterou by musel investor ihned po opětovné změně územního plánu městu v plné výši vrátit,“ dodal. Aktivisté nechtějí, aby tam park zůstal natrvalo, ale požadují regulaci území, aby tam nemohli vznikat velké obchody s plochou nad 1 000 m2.

Investor celou kauzu chápe jako předvolební boj

V případě zásahu do osudu místa po někdejším Domě Kultury Inwest by Amádeus měl podle Petříka nárok na více než 800 milionů korun. Na náhradu více než 300 milionů Kč nemá podle Marka Amádeus nárok, protože nemá pravomocné územní rozhodnutí. Cena pozemku, kde sice nepůjde stavět, není navíc nulová; lze ho například pronajímat na farmářské trhy, dodal.

Investor vnímá referendum „jako čistě politický boj před krajskými volbami, jehož se nechce ani neumí účastnit“. „Projekt jsme jako odborníci v investicích do nemovitostí více než desetkrát upravili a přiblížili ho představě občanů města i požadavkům magistrátu,“ uvedl Petřík. Investor mu tento měsíc předloží nové architektonické ztvárnění a vzhled budovy Corso Americká, který rozčlení původní kontroverzní monoblok do tří zcela odlišných objektů, což je hlavní požadavek radnice. „O územní rozhodnutí jsme požádali o prázdninách,“ dodal.