Čeští komínáři si dali dostaveníčko v Plzni

Plzeň – Skoro 50 lidí dnes společně vylezlo na 170 metrů vysoký teplárenský komín v Plzni. Lezci patří do Svazu českých komínářů - nadšenců, jejichž vášní je zdolávání továrních komínů. Svaz, který údajně nemá jinde ve světě obdoby, existuje v Česku od roku 1981 a má přes 900 členů, ne všichni jsou ale aktivní. Cesta vzhůru po žebříku na vnějším plášti trvala kolem půl hodiny. Celá skupina se sešla na vrcholu a užívala si v jasném dni výhled na celou Plzeň.

I když komínářství vzniklo před třemi desetiletími spíš z recese, dnes ho komínáři považují za životní styl a filozofii. „Kolega bydlí blízko teplárny v Michli a na komín koukal z okna záchodu a to ho inspirovalo,“ řekl jeden ze zakladatelů svazu Martin Vyštejn. Ve statistice, kterou si komínáři vedou, má záznamy o zdolání 1 200 komínů, což představuje celkem asi 83 kilometrů celkové výšky.   

„Je to absolutně jiný styl života, je to filozofie, jiný pohled na svět. Adrenalin tam nehledáme, pokud něco, tak endorfin (nazývá se také hormon štěstí),“ řekl Martin Vonka, který má na svém kontě za sedm let 1 500 komínů o celkové délce 100 kilometrů. Evidenci si stejně jako ostatní komínáři vede, ale o výšce ani počtu to prý není.  

K výstupu až na vrchol se odhodlal také předseda představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko. „Trénoval jsem, zhubnul jsem 12 kilo a splnil jsem si klukovský sen, protože na komín jsem se koukal jako kluk z okna a přál si být nahoře,“ řekl.

Plzeňský komín je v provozu od roku 1975 a je to prý nejvyšší tovární komín v kraji. Na nejvyšší komín v Česku ale nestačí. Chvaletická elektrárna má komín dosahující výšky 305 metrů. V Evropě je nejvyšší komín ve Slovinsku, který má 360 metrů, v Kazachstánu jeden měří až kolem 420 metrů, doplnil Vonka.