Gang zlodějů skončil v cele, ženám strhával z krku řetízky

Prostějov - Prostějovští policisté dopadli trojici pachatelů podezřelou ze série přepadení seniorek. Ženám strhávali na ulicích z krku zlaté řetízky, šlo o 19 případů. Nejstarším seniorkám bylo 83 let, při přepadení nebyl nikdo zraněn. Z krádeží jsou obviněni dva muži ve věku 24 a 26 let a osmnáctiletá dívka. Všichni jsou z Prostějova a jsou nezaměstnaní. K trestné činnosti se doznali a s policií spolupracovali. Na svědomí mají i odcizení 12 starších aut.

Trojice podle policie seniorky přepadávala od konce července, poslední případ zaznamenali minulý pátek. Ženám pachatelé z krku strhli celkem 25 řetízků a devět přívěsků. Chodili buď pěšky, nebo jeli na kole. Nejčastěji se přepadení odehrávala v pondělí a v pátek. Gang řádil většinou v okolí sídlišť. Zloději si své oběti předem vytipovali. Jedna z okradených žen České televizi řekla, že muže, který jí z krku strhl řetízek, potkala cestou do obchodu a domů celkem třikrát. Šéfa skupiny zatkli policisté v pondělí.

„Škoda je vyčíslena zhruba na 68 000 korun. Přestože není velká, společenská nebezpečnost vysoká byla. Pachatelé cíleně útočili na seniorky, u nichž očekávali, že se nebudou bránit. Šlo o záležitost několika sekund. Jsme velmi rádi, že se nikomu nic nestalo. Šlo však o morální újmu, byly to často citlivé věci. Jedna z poškozených měla na řetízku prsten zemřelého manžela,“ uvedl šéf prostějovské policie Pavel Novák.

Městská policie omezila měření rychlosti a pomáhala pátrat po zlodějích

Kvůli rozsáhlému počtu přepadení policisté nasadili veškeré síly, v ulicích města se pohybovali v uniformách i v civilu. Pomáhala jim také městská policie. „To, co se dělo posledního 1,5 měsíce, nás nadzvedávalo ze židle. Omezili jsme měření rychlosti a další činnost, vše se zaměřilo na tyto případy,“ uvedl ředitel strážníků Jan Nagy. Právě strážníci předali policistům několik tipů. Nakonec byl mezi nimi i hlavní pachatel. „Měl na svědomí 13 z 19 útoků, zbylé pachatele jsme zadrželi v úterý. U osmnáctileté dívky máme zadokumentovány dva útoky,“ doplnil Novák.

Podezřelým policisté dokázali i odcizení starších aut v ulicích města. Šlo o deset aut Škoda 105 a 120 a dvě auta Škoda Favorit. Auta podle policistů používali, některé prý zpeněžli v kovošrotu.