Ostravská knihovna pro nevidomé modernizuje fond

Ostrava - Audioknihy, pro nevidomé, kteří neumí Braillovo písmo, jediná možnost, jak si „přečíst“ oblíbené autory. Zvuková knihovna v Ostravě, která se přímo specializuje na literaturu pro zrakově postižené, modernizuje svůj fond. Dříve oblíbené magnetofonové kazety pomalu ustupují trendu doby - formátu mp3. Na digitálních nosičích už má knihovna zhruba tři a půl tisíce titulů. 

Marie Kudzielková bývala vášnivou čtenářkou. Před 18 roky jí ale zelený zákal vzal zrak. Slepecké písmo neumí. Své oblíbené romány teď poslouchá na cédéčku. A přišla tomu na chuť. „Můžu to poslouchat celý den, můžu při tom dělat veškeré práce, u knihy musíte přestat,“ pochvaluje si.

Do zvukové knihovny chodí často, stejně jako zhruba tři stovky zrakově handicapovaných. Věkový průměr: 75 let. Návštěvníci zvukové knihovny si můžou vybrat z více než 5 tisíc titulů. Většina nahrávek už je v digitálním formátu mp3. Klasické magnetofonové kazety tak začínají z regálů postupně mizet. „Všechno má svou životnost, už přestávají být funkční, jsou hrozně poruchové, trhají se, takže všechny tituly, které byly na kazetách, se přehrávají na cédéčka,“ říká pracovnice Městské knihovny Ostrava Blanka Getvertová.

Naučnou literaturu, detektivky nebo historické romány ze zvukové knihovny můžou poslouchat nevidomí nejen v Ostravě, ale třeba až u slovenských hranic. „Můžeme jim ty knihy, ať už na kazetách, nebo v mp3, poslat poštou až domů,“ dodává vedoucí půjčovny pro dospělé Miroslava Mikušková.

Zvuková knihovna se stala v roce 1976 vůbec první pobočkou Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze. Kromě Ostravy má své pobočky například v Brně nebo Plzni.