V Ostravě přibývá nakažených úplavicí

Ostrava – Počet lidí v Ostravě nakažených úplavicí stále stoupá. Nyní jich je už 57. Nakažlivá choroba zasahuje hlavně sociálně slabší rodiny. Do postižených míst už vyrazili hygienici.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Frederic Sierakowski

Podle redaktora ČT Tomáše Vzorka se každý den objevují nové případy. Jen tento týden se průjmové onemocnění objevilo hned u sedmi nových pacientů. Ve všech případech jde o děti předškolního věku. Onemocnění se vyskytuje téměř výhradně na ubytovnách pro sociálně slabé.

Do terénu proto vyrazili hygienici i sociální pracovníci ze sdružení Vzájemné soužití. Hygienici kontrolují dodržování hygienických předpisů; dnešní kontroly ale prý dopadly dobře. Sociální pracovníci zase rozdávají letáky s radami, jak se nákaze bránit.

Bacilární úplavice je akutní průjmové onemocnění s inkubační dobou od jednoho do pěti dnů. Nemoc je charakteristická bolestmi a křečemi břicha, zvýšenou teplotou až horečkou, průjmem často s příměsí hlenu, někdy i krve. Onemocnění může probíhat lehce - i bez průjmu.

Jde o výlučně lidské onemocnění, jehož zdrojem je člověk. Přenos se děje fekálně-orální cestou přímým kontaktem nebo kontaminovanými předměty. „Toto onemocnění je onemocněním špinavých rukou. Zásadou prevence je tedy dodržování osobní hygieny, zejména časté mytí rukou,“ dodala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. Hygienici doporučují omezit kontakt s nakaženými osobami, kromě mytí rukou očistit i jídlo, které se tepelně nezpracovává, či odstraňovat důsledně odpadky. 

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové