Havířovské nádraží bojuje o svou existenci

Ostrava - Mladí havířovští architekti ještě nevzdali boj za záchranu budovy místního vlakového nádraží. Chtějí Českým drahám zabránit, aby ji zbouraly a postavily místo ní menší. Občanské sdružení Důl architektury se proto pokusí znovu otevřít řízení o případném zařazení stavby mezi kulturní památky. Ministerstvo kultury nevyloučilo, že by své rozhodnutí mohlo změnit.

Občanské sdružení Důl architektury se snaží k havířovskému nádraží přitáhnout pozornost. Desátého října večer proto v jeho prostorách uspořádá divadelní představení. „Jedná se o hru, která se odehrává v prostředí železnice. Toto divadelní představení se hrálo i v Ústí nad Orlicí, aby zachránili tamní nádraží. To se jim podařilo a my doufáme v to stejné,“ vysvětluje člen občanského sdružení Důl architektury Adam Guzdek. 

Budova nádraží byla postavená v tzv. bruselském stylu a pochází ze šedesátých let. Sdružení Důl architektury si na ní cení neobvyklých geometrických kompozic, prostorné haly nebo použitých přírodních materiálů. Podle členů sdružení je stavba velmi cenná a stát by ji měl zařadit mezi kulturní památky. Ministerstvo kultury to ale zamítlo. „Je pravda, že ministerstvo kultury už jednou rozhodlo. I když ten proces vypadá nevratně, stále tu šance je,“ naznačuje možnost změny stanoviska ministerstva jeho mluvčí Markéta Ševčíková. 

Řízení ale může ministerstvo kultury obnovit pouze v případě, že získá zcela nové informace. Členové sdružení Důl architektury říkají, že právě takové podklady se ministerstvu chystají dodat. „Nechali jsme k tomu vypracovat dva odborné posudky od významných profesorů architektury v ČR,“ říká Adam Guzdek. 

Podle ČD je havířovský nádražní vestibul zbytečně velký a energeticky příliš náročný. Proto u nich návrh na stavbu menší budovy vyhrál. Národní dopravce by na ni navíc mohl získat i evropské peníze. „My pevně věříme, že naše rozhodnutí je nejsprávnější a nejlepší. Proto  chceme pokračovat v projektu tak, jak je navržen,“ dodává k případu mluvčí Českých drah Kateřina Švubová. 

Nádražní budovu se chystají ČD zbourat na jaře. Pokud se ale ministerstvo kultury rozhodne hodnotu této stavby znovu posoudit, budou ČD muset demolici odložit.