Nová klatovská nemocnice otevřela ambulanci, lůžka přibudou později

Klatovy - Novostavba klatovské nemocnice začala ode dneška fungovat spuštěním provozu ambulancí. Lůžková oddělení se budou postupně za provozu stěhovat do 19. října. Stavba šestipodlažního monobloku a přilehlého parkovacího domu pro dvě stovky aut je největší investicí v historii Plzeňského kraje. Stavba začala v srpnu 2009 a přišla celkem na 1,434 miliardy korun, z krajské pokladny šlo 987 milionů korun, dalších přibližně 450 milionů byla dotace z EU. Podle původních plánů měla být nemocnice dokončena už na konci roku 2011.

Klatovská nemocnice je po plzeňské fakultní nemocnici druhé největší zdravotnické zařízení v kraji a díky novostavbě také nejmodernější nemocnice druhého typu ve střední Evropě, řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Nemocnice má 18 oborů, téměř 11 tisíc hospitalizací ročně a po plném spuštění monobloku bude mít 285 akutních lůžek, z toho 240 je v novostavbě. Oproti loňsku snížila nemocnice počet akutních lůžek o 21,5 procenta, dosáhla toho mimo jiné díky tomu, že se podařilo s pojišťovnami domluvit sdílená lůžka pro více oddělení.

„Je to obrovský skok, z poloviny 20. století do 21. století,“ řekl ředitel nemocnice František Lešundák. Nemocnice je v provozu zhruba sto let a z té doby je také velká část objektů roztroušených po areálu, v nichž dosud fungovala jednotlivá oddělení. Novostavba proto především nabízí moderní a funkční prostředí místo starých nevyhovujících prostor.

O stavbě rozhodlo minulé vedení kraje z ODS, rozběhlo projekt a v konkurzu vybralo stavitele. Původní cena měla činit 789 milionů Kč bez DPH, dalších až čtvrt miliardy mělo stát vybavení. Po krajských volbách v roce 2008 se ukázalo, že ODS během let tajně uspořila na stavbu skoro miliardu Kč. ČSSD po nástupu do vedení kraje před čtyřmi roky nechala projekt přepracovat a rozšířit, což také stavbu prodražilo. Zastupitelstvo po několika zvýšeních původní ceny nakonec schválilo limit 1,6 miliardy korun. Hejtmanství několikrát měnilo plány - nejprve nechalo navrhnout další připojený objekt, od jehož stavby později ustoupilo, stejně jako od heliportu na střeše budovy.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Nová nemocnice disponuje zhruba tisícovkou místností, jedenácti operačními sály - z toho třemi zákrokovými, třemi hlavními, jedním očním, jedním gynekologickým sekčním a dvěma porodními. Vybavena je přibližně 3 700 kusy zdravotnické techniky. Po plném spuštění nového monobloku bude nemocnice disponovat celkem 318 lůžky, z toho 285 jsou lůžka akutní péče, 20 lůžek dlouhodobé péče a 13 sociálních lůžek. Od příštího roku bude ještě o deset lůžek dlouhodobé péče více. Monoblok nabízí také ARO s pěti lůžky, multioborovou jednotku intenzivní péče se 13 lůžky a pětilůžkovou dlouhodobou intenzivní péči. Pacienti jsou v jedno až třílůžkových pokojích s WC a sprchou. Na vrcholu budovy je meditační místnost.

Mimo nový objekt zůstává dál psychiatrie, plicní, klinické laboratoře, nukleární medicína, patologie, transfuzní a lůžka dlouhodobě nemocných. Nemocnice zaměstnává 708 lidí, z toho je 114 lékařů a 311 sester a porodních asistentek. Opoziční ODS kritizuje, že nemocnice je zbytečně předražená. Občanští demokraté tvrdí, že by ji dokázali postavit o čtvrt miliardy korun levněji.