Technické služby zahradily domy v Přednádraží

Ostrava - Pracovníci technických služeb rozmístili v ostravské části Přednádraží značky zakazující vstup a domy obepnuli páskami. Důvodem je špatný technický stav objektů, kde stále bydlí zhruba 50 lidí. Obyvatelé tvrdí, že není důvod zahradit vstup do všech domů v Přednádraží a po odjezdu úředníků pásky sundali.

Důvodem zahrazování domů je skutečnost, že vlastník objektů nezajistil domy proti vniknutí, řekla mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. V lokalitě stále žije téměř 50 lidí, včetně dětí. Jsou mezi nimi především Romové.

Domům hrozí zřícení

Podle stavebního úřadu nejsou domy vhodné k bydlení a hrozí, že by se mohly zřítit. „Postupně budou takto zahrazeny všechny vstupy do objektů, a to včetně dveří. Páskami budou ohrazeny i domy, které jsou i přes nesouhlas úřadu stále obydlené,“ uvedla Pondělíčková s tím, že označení domů výstražnými páskami nařídil stavební úřad.

S jeho rozhodnutím někteří obyvatelé nesouhlasí. „Neměli důvod to zapáskovat, tady je všechno v pořádku. Elektrika se opraví, sklepy se opraví, nejsou tam žádné velké škody,“ zlobil se František Maňkoš z Přednádraží, který v místním domě žije už 40 let. Obyvatelé na pásky odpověděli po svém – po odjezdu zaměstnanců magistrátu je sundali.

Obyvatelé, kteří v Přednádraží z různých důvodů přetrvávají, ale připouštějí, že nakonec budou muset odejít. „Jsem z toho smutná, budeme muset jít na ubytovnu, jinak nám poberou děcka,“ poznamenala obyvatelka jednoho z domů Brigita Halušková.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Kromě pásek se u domů objevily i cedule se zákazem vstupu kvůli nebezpečí úrazu. „Nadále dochází k devastaci domů, narušování statiky a lidé, kteří zde bydlí nebo docházejí, tak činí na vlastní nebezpečí,“ dodala Pondělíčková.

Podle majitele budov Oldřicha Roztočila ale opatření, ke kterému se úřad odhodlal, nemá žádný smysl. Kdyby skutečně chtěl stavební úřad domy zabezpečit, měl jim zazdít vchody. „Dnes za účasti všech kamer a televizí, které existují v České republice, se tam natáhnou dvě pásky a řeknou, že tak to má vypadat,“ řekl.

Vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc ale zdůraznil, že akce měla symbolický význam: „Je to výstražné opatření, aby všichni, kteří se tam ocitnou, věděli, že do těchto objektů nemají vstupovat.“

Bojuje se o dům číslo 8

Podle aktivisty Kumara Vishwanathana, který obyvatelům pomáhá, se nyní všechny síly soustředí na záchranu domu číslo osm. V něm stále žije 11 rodin a čtyři byty zůstávají volné. Přestěhovat by se do nich mohly právě rodiny obývající okolní objekty. „Myslím, že zabezpečování domů je správný krok v určitých domech, ale ne ve všech. Třeba osmička stále musí žít a není v takovém špatném stavu,“ uvedl Vishwanathan. Podle něj je na základní opravy tohoto domu potřeba 150 tisíc korun a po opravě by měly být splněny všechny požadavky stavebního úřadu, uvedl.

„Jsme odhodlaní osmičku zachránit,“ podotkl Vishwanathan. Doplnil, že majitel objektů Oldřich Roztočil nemá na opravu peníze, které už však podle Vishwanathana přislíbila zahraniční nadace. „Možná bychom ty peníze mohli mít do pátku,“ doplnil. Jméno nadace však nechtěl zveřejnit.  

Úřad opakovaně vyzýval obyvatele, aby zchátralé domy opustili. Řada z nich to však stále odmítá. Původně zde bydlelo okolo 200 nájemníků. Podle Pondělíčkové do lokality denně dochází sociální pracovníci, kteří se lidem snaží pomoci. Některým zajistili bydlení v ubytovnách nebo Domě na půl cesty. Rodinám, které splnily podmínky, byly přiděleny dva městské byty.