Novým olašským králem bude syn zemřelého Jana Lipy

Ostrava – Novým olašským králem bude Josef Daniš, syn Jana Lipy, který v pondělí zemřel v ostravské nemocnici na selhání srdce. Podle dostupných informací se jednalo o přání samotného krále Lipy, který bude mít pohřeb ve čtvrtek od 10:00 v ostravské katedrále Božského Spasitele. Podle tradice už třetím dnem truchlí olašští Romové po celém světě a držet smutek budou po celý následující rok. Jan Lipa se narodil na Slovensku a zažil kočovný život olašských Romů. Dlouhou dobu žil v zámoří. Jednalo se o velmi respektovanou osobnost, a to nejen mezi olašskými Romy.  

„Bylo to přání krále. Jeho slovo se musí dodržet. Není o čem diskutovat,“ uvedl předseda Unie olašských Romů Stojka v souvislosti se zvolením nového krále. „Lipa byl největší osobnost olašských Romů nejen v Česku, ale i v Evropě,“ dodal.

Lipa byl známý po celém světě

Zesnulý bude mít pohřeb ve čtvrtek od 10:00 v ostravské katedrále Božského Spasitele. „Čekáme, že ve středu přijede tak tři sta, čtyři sta lidí,“ uvedl Stojka s tím, že by měl například dorazit král ze Slovenska, zástupci z Polska, Německa i dalších zemí.

Jan Lipa
Zdroj: ISIFA
Autor: Tomáš Hájek

Lipa se narodil 19. ledna 1940 v obci Beluša na Slovensku. Před smrtí žil už jako starobní důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů. „Dlouhé roky pak žil i v USA a Kanadě, do Česka se vrátil po roce 1989. Ovládal několik jazyků. Byla to respektovaná osobnost,“ řekl Lipův advokát Stanislav Brtník, který krále před soudem zastupoval několikrát.

Naposledy před časem, když byl Lipa odsouzen k podmíněnému trestu za napadení úřednice městského obvodu Ostrava-Jih. Incident se odehrál loni v březnu v budově radnice, kde olašský král vyřizoval záležitosti týkající se sociální dávky. Měl předložit požadované doklady, což se mu nelíbilo. Vše považoval za naschvály ze strany úřednice, do jejíž působnosti spadal. Před soudem mimo jiné prohlásil, že dotyčná je zaujata vůči Romům. Když ji potkal na chodbě radnice, začal na ni křičet a chytil ji za krk. Ženě se podařilo vysmeknout a utéct. Lipa byl nejprve za násilí proti úřední osobě odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu. Odvolací senát mu později trest snížil o čtyři měsíce na půl roku se zkušebním odkladem na jeden rok.

Video Vstup Marty Pilařové
video

Vstup Marty Pilařové