Ředitelka zoo ve Dvoře Králové po kritice skončila

Dvůr Králové - Ředitelka zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Dana Holečková rezignovala na svou pozici. Ředitelka v poslední době čelila kritice za to, že zoo ztrácí mezinárodní prestiž. V čele zahrady stála 16 let.

„Bylo to dlouhodobě domluvené, podrobnější informace k celé věci podají členové představenstva dvorské zoo,“ řekl bez bližších podrobností hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Předseda představenstva zoologické zahrady Marian Slodičák řekl, že se k celé záležitosti dnes nebude vyjadřovat. „V představenstvu jsme se dohodli, že ráno vydáme oficiální tiskové prohlášení, kde bude popsán i další postup v této věci,“ řekl.

Zoo ve Dvoře Králové byla nedávno vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo porušení etického chování při převozech zvířat. Podle některých odborníků by to mohlo způsobit potíže při dalším chovu zvířat. Holečková tvrdila, že vyloučením nebude dotčen další rozvoj zoo ani chov ohrožených zvířat. Již v roce 2010 zoo ukončila členství v Asociaci evropských zahrad a akvárií (EAZA).

Z rezignačního prohlášení Dany Holečkové pro Novinky.cz: „Neodcházím ve zlém. Jsem upřímně ráda, že se kromě jiného podařilo uskutečnit myšlenku Josefa Vágnera z roku 1967 - dokončit velký okruh safari pro vozy návštěvníků. Proto ostře odmítám účelovou kritiku vedenou řadu let proti mé osobě, členům představenstva, ale také proti vrcholným představitelům kraje, postavenou na účelových lžích a polopravdách.“


Kritici také upozorňovali na letošní výstavbu nového pavilonu goril za 23 milionů korun, ve kterém nyní žije jen neplodný gorilí samec a získání další gorily prý bude velmi obtížné. Kontroverze vzbudil v roce 2009 i přesun vzácných nosorožců do Afriky a loni otevření takzvaného autosafari. Holečkovou dlouhodobě kritizovalo občanské sdružení Safari Archa 2007, které ji vyzvalo k odstoupení z funkce a sbíralo podpisy pod petici za její odvolání. Holečková označila aktivity sdružení za mstu bývalých zaměstnanců.