Rudá ruka v oranžovém rukávě nakonec i na Karlovarsku

Karlovy Vary – KSČM se předběžně domluvila na koalici se sociálními demokraty v Karlovarském kraji. Definitivně jasno má být ale až v pátek před ustavujícím zastupitelstvem. Do té doby musí stranické orgány v kraji posoudit a schválit návrhy koaliční smlouvy, která má zatím pouze hrubé rysy. Vítězní komunisté přenechají místo hejtmana sociálním demokratům a po první dva roky budou mít v devítičlenné radě pět míst. Poté se tento poměr na zbylé dva roky otočí ve prospěch ČSSD.

Komunisté se vrátili k jednacímu stolu se sociálními demokraty po zhruba dvoutýdenní pauze. Tehdy se oba vyjednávací týmy rozešly po jednání s nepořízenou. Komunisté odmítli návrh ČSSD na klouzavý mandát, podle něhož by 2 roky měli většinu v krajské radě sociální demokraté a zbývající dva roky KSČM. Obě strany trvaly na pěti křeslech z celkových devíti v krajské radě. Podle aktuální dohody se nakonec s klouzavým mandátem dokázaly smířit.

KSČM přenechá sociálním demokratům místo hejtmana, podle všeho bude patřit současnému hejtmanovi Josefu Novotnému. „Smlouvu uzavřeme asi až v pátek,“ uvedl lídr komunistů Jaroslav Borka.

Šéf týmu vyjednávačů ČSSD Jakub Pánik oznámil, že po dnešním jednání je třeba ještě posoudit několik kompromisních návrhů, s nimiž se původně nepočítalo a jsou mimo kompetence vyjednávačů. O jaké body jde, nechtěl zatím říci. Prozradil pouze to, že komunisté přijali návrh na klouzavý mandát v krajské radě. Už v úterý Borka i Novotný shodně uvedli, že chtějí sestavit levicovou koalici. Podle nich by bylo nezodpovědné nezužitkovat výsledek voleb, v nichž KSČM obsadila těsně první místo a ČSSD skončila druhá.

Než se zástupci KSČM a ČSSD vrátili k jednání, pokoušela se sociální demokracie postavit menšinovou vládu s podporou pravicových stran. Tu ovšem nezískala. S vlastním návrhem na uspořádání nové krajské vlády naopak přišlo Sdružení TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj. Chtěli vytvořit menšinovou pravostředovou koalici s podporou ČSSD, kde by kromě sdružení byla ODS, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst a ALTERNATIVA. ČSSD to odmítla s tím, že to neodpovídá výsledku voleb.