Jaroslav Miller šířil petici za výměnu krajského školského radního především na své fakultě a univerzitě, kde ji podepisovali zaměstnanci a studenti, přicházeli za ním ale i další lidé. „Vyjádřil jsem hejtmanovi úzkost z toho, že školství v kraji má na starosti kandidát KSČM, což má v sobě negativní symboliku,“ vysvětlil Miller důvod sepsání petice.
Na setkání s hejtmanem se historik dozvěděl, že se peticí budou zabývat zastupitelé a kraj uspořádá o komunistické správě školství veřejnou diskuzi. Jiří Rozbořil se také zaručil, že k žádnému ovlivňování výluky nebude docházet. „Krajský náměstek netvoří zákony, kraj je spíše správcem majetku a přerozděluje peníze. Ani ředitele škol nejmenuje náměstek, ale celá rada,“ upozornil hejtman Rozbořil, který od historika dostal i dvě knihy o sociální demokracii po roce 1948 a spolupráci sociálních demokratů s komunisty. Profesora olomoucké univerzity hejtmanův slib upokojil. „Pokud to garantuje sám pan hejtman, tak já jsem s tím spokojen,“ řekl Miller po předání petice.

Reportáž Martiny Tlachové
Že žádnou ideologii do výuky prosazovat nebude, slíbil již před časem i sám radní Zdeněk Švec. Současně poukázal, že přestože byl do krajského zastupitelstva zvolen na kandidátce KSČM, je nestraník.
Protesty proti komunistovi v čele krajského školství nejsou pouze v Olomouckém kraji. Například v Jihočeském kraji před časem kvůli tomu několik středních škol a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity stávkovaly. Bouří se také v Královéhradeckém a Karlovarském kraji.