Chomutov chce motivovat k třídění odpadu

Chomutov - Chomutovští zastupitelé jednali o snížení platby obyvatel za odvoz odpadů pro příští rok o zhruba 50 korun na osobu a rok. Podle primátora chtějí lidi motivovat k většímu třídění odpadů a zamezit zakládání černých skládek. Likvidace nelegálního odpadu stojí město každoročně stále víc peněz.

Primátorův návrh na zlevnění poplatků za odvoz odpadů v Chomutově zastupitelé schválili. Chtěli snížit finanční zatížení občanů v době celkových růstů plateb a jiných poplatků. „V našem městě jsme před rokem již rozhodli, že od roku 2013 dojde k navýšení daně z nemovitosti,“ vysvětlil primátor Chomutova Jan Mareš (ČSSD). 

Motivace obyvatel k třídění a používání sběrných kontejnerů je hlavním důvodem zlevnění odvozu odpadů, a to i přesto, že technické služby dlouhodobě trápí černé skládky. „Likvidace černých skládek nás stojí ročně kolem třech milionů korun,“ uvedl Miroslav Šulta z Technických služeb v Chomutově. Růst nákladů za likvidaci odpadů ale zvyšují nejen klasické černé skládky v okrajových částech města, ale i běžný komunální odpad, odložený mimo popelnice. 

Na konci příštího roku chce chomutovský magistrát vyhodnotit motivační přístup k likvidaci odpadů a více zohlednit občany, kteří třídí odpad.

Video Reportáž Petra Baraňáka
video

Reportáž Petra Baraňáka

Odpady nezdraží ani Děčín

Srovnatelný Děčín cenu odvozu odpadu nechá na letošní úrovni, zvýšení poplatku by mu prý přineslo minimální užitek. „My bysme mohli zvýšit maximálně o patnáct korun, což se nám nevyplatí, takže u nás bude částka 500 korun za odpad zachována,“ uvedl primátor Děčína František Pelant (ČSSD).

V Lounech se naopak odvoz odpadu zdraží o zhruba tři procenta, za navýšením je změna DPH a zvýšení provozních nákladů. „Za průměrnou popelnici toto navýšení představuje zhruba padesát až šedesát korun za rok,“ informoval Jiří Čáp z oddělení veřejného pořádku Městského úřadu Louny.