Plzeň řeší manipulaci referenda, prezidentskou volbu to neohrozí

Plzeň - Kdo způsobil, že se v některých obálkách s kandidáty na prezidenta objevily také letáky k referendu, které vyzývají občany Plzně k odmítnutí stavby obřího obchodního centra Corso? To teď prověřuje plzeňská radnice. Investor stavby, firma Amádeus, měl na magistrát zaslat seznam ulic, v kterých letáky dostali, dosud se tak ale nestalo. Konání referenda ani prezidentských voleb, se kterými je hlasování o centru spojeno, to ale v žádném případě neohrozí.

Plzeňané budou o stavbě obchodního centra v referendu rozhodovat v pátek a v sobotu společně s prezidentskými volbami. Obří obchodní centrum má vyrůst na místě zbořeného domu kultury poblíž historického jádra města. Aktivisté sehnali pro vyhlášení referenda podporu téměř 20 000 obyvatel. „Seznam ulic a další podklady předám osobně panu Matouškovi (Roman Matoušek, šéf odboru správních činností, pozn. red.) dnes odpoledne,“ řekl zástupce Amádea Jan Petřík.

Přípravný výbor referenda, jemuž problém sdělil investor, v pondělí večer okamžitě podal policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Kvůli podezření z trestného činu maření voleb a referenda se ke stejnému kroku chystala také developerská firma Amádeus. „Referendisté byli rychlejší, vítáme to. Policie tak o tom ví, druhé oznámení by bylo zbytečné. Zbývá jen předat informace magistrátu, který je pořadatelem voleb. K soudu se lze případně obrátit až po volbách,“ uvedl Petřík.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Distribuci hlasovacích lístků zajišťují úřady městských obvodů. Magistrát i první městský obvod mají jména roznašečů pro konkrétní domy. „V naprosté většině to dělají dohodou o provedení práce zaměstnanci úřadu, a proto mě zaráží, že by dávali do obálky letáky,“ uvedl Matoušek. Distribuci mohou zajišťovat také najatí externisté. Radnice bude zjišťovat, zda to skutečně udělal člověk, který lístky roznášel. „Dovedu si představit variantu, že někdo šel po něm a zastrkal to do obálek, protože ze schránek koukají nebo se z nich dají vyndat,“ uvedl Matoušek. Že by šlo o čin přímo zaměstnance úřadu, radnice rázně odmítá. „Devět lidí by to nemohlo takovým způsobem do těch obálek vložit,“ poukázala tajemnice radnice Plzně 1. Podle dostupných informací se obálky doplněné o letáky k referendu dostaly do ulic Ledecká, Sokolovská, Janáčkova, Komenského a E. Krásnohorské.

Vizualizace nového multifunkčního centra v Plzni

Zdroj: ČT24

„Je to velmi nepříjemné a stát by se to nemělo. Rozhodně se budeme snažit dopátrat, jak k tomu došlo a kdo to způsobil. Jsem ale přesvědčen, že to nebude mít vliv na platnost nebo závaznost voleb nebo referenda,“ uvedl Matoušek. Podle něj nemůže jít o trestný čin, protože neví, co by tímto krokem bylo zmařeno. Kampaň referenda může podle něj probíhat jakýmkoli způsobem. Jediné zákonné omezení je na dny voleb v budově s hlasovacími místnostmi. „Co může, nebo nemůže být součástí roznosu hlasovacích lístků, nikde stanovené není. Jediné, co říká zákon, je, že lístky starosta doručí nejpozději tři dny před volbami. Ale o žádných obálkách, sadách lístků a co v obálkách může a nemůže být, tedy o tom samotném procesu, se nikde v zákoně ani ve vyhlášce nepíše,“ uvedl Matoušek.

Pokud někdo u soudu zpochybní hlasování nebo výsledky voleb či referenda, bude se zkoumat porušení zákonů o volbách prezidenta a o místním referendu. „Muselo by dojít k ovlivnění hlasování nebo celého výsledku. Ale já tam nevidím žádné porušení zákona, protože ani jeden zákon to nezakazuje, ani o ničem takovém nemluví. Stát by se to ale nemělo, protože je to míchání státní správy se samosprávou. Ale neexistuje žádné ustanovení, které bychom tímto porušili,“ dodal Matoušek.