Primátor Frýdku-Místku si prý nechal smazat pokutu, ten to odmítá

Praha - Frýdeckomístecký primátor Michal Pobucký čelí policejnímu obvinění z toho, že se snažil manipulovat přestupkové řízení na tamním magistrátu. Své podřízené měl navádět k trestnému činu zneužití pravomoci veřejného činitele a tlačit je k tomu, aby zahladili jeho dopravní přestupek za špatné parkování. Pobucký považuje obvinění za absurdní a účelové. Za manipulaci s přestupky na magistrátu ve Frýdku-Místku a třinecké radnici obvinili policisté celkem 13 bývalých či současných úředníků.

Zdroj: ISIFA/MAFRA Autor: Alexandr Satinský

Kriminalisté případ odhalili při vyšetřování další rozsáhlé kauzy frýdecko-místecké radnice, kdy mělo dojít k manipulaci veřejných zakázek. V té byl obviněn i i ředitel městské policie Milan Sněhota, kterého se týká také aktuální „přestupková“ kauza.

Policisté je nyní obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby a z pomoci a organizování  trestného činu. „Protiprávní jednání obviněného v kauze spočívá v tom, že vyřizoval přestupky, aniž by byl spolehlivě zjištěn samotný přestupce a přestupek byl projednán. Takto činil nejméně v osmi případech,“ uvedl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Strarzyk.

Primátor Pobucký obvinění odmítá. „Ze své pozice nadřízeného jsem měl pana ředitele Sněhotu v tomto postupu utvrdit poskytnutím 'psychické pomoci', což je podle řady erudovaných právníků věc nevídaná,“ podotkl Pobucký, který rovněž kritizoval práci policie. Podle něj se měl totiž šéf strážníků dopustit přečinu v době, kdy byl ve vazbě.

Pobucký: Chcete pošpinit mé jméno

Pobucký se domnívá, že obvinění je vedeno snahou pošpinit jeho jméno. „Obvinění vnímám jako naprosto absurdní, účelové, vedené snahou pošpinit mé jméno a donutit mě k odstoupení z funkce primátora,“ podotýká.

Rezignovat na svůj post nechce, poslední slovo v těchto kauzách tak bude mít soud – k nelibosti opozice. „Je to další velká ostuda frýdecké radnice, kde dlouhodobě vládne sociální demokracie. Je důležité, aby policie a státní zastupitelstvo věci dotáhly do konce,“ uvedl Petr Konůpka z ODS.

Už loni kriminalisté kvůli podezřelým obchodům za téměř šest milionů korun poprvé obvinili ředitele frýdeckomísteckých městských policistů Milana Sněhotu. Společně s ním náměstka primátora Dalibora Hrabce a dalších dvanáct úředníků, obchodníků a advokátů. Vyšetřování se týká dodávek služeb pro magistrát, další pro městskou policii. Zakázky podle kriminalistů dopadly podle předem určeného scénáře.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Reportáž Jiřího Loučky

OU - 9.1.13

Telefonát Jiřího Loučky

Vstup Radka Wiglasze