Jurkovičovy Luhačovice stojí – alespoň virtuálně

Luhačovice (Zlínsko) – Jak by vypadaly Luhačovice, kdyby architekt Dušan Jurkovič dostal příležitost dokončit všechny své plány z roku 1903? Alespoň ve virtuální podobě již „dostavba“ proběhla, výsledek je k vidění v expozici Vize velkých Luhačovic v Muzeu luhačovického Zálesí.

Urbanistickou koncepci lázní vytvořil slovenský architekt Jurkovič v roce 1903. Ve svých plánech detailně rozkreslil desítky staveb. Řada z nich ale zůstala pouze na papíře, navíc některé dokončené budovy zchátraly. Počítače nyní ukazují, nakolik jiné by Luhačovice byly, kdyby vše, co Dušan Jurkovič připravil, skutečně stálo. „Digitální vizualizace umožňuje detailní plastický pohled na původní Jurkovičovu urbanistickou koncepci lázeňského celku. Výstupem je 3D model propojující realizované stavby, zaniklé realizace a neuskutečněné Jurkovičovy plány v Luhačovicích,“ řekla vedoucí projektu Blanka Petráková.

Video Vizualizace Jurkovičových Luhačovic (zdroj: Muzeum luhačovického Zálesí)
video

Vizualizace Jurkovičových Luhačovic (zdroj: Muzeum luhačovického Zálesí)

Model vytvořili studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ondřej Hudeček a Kristian Maňas. „Nejsme žádné velké studio, ale studenti, a tak jsme museli sáhnout po softwaru, který je na internetu zdarma ke stažení. Každý si ho může stáhnout do svého počítače a udělat totéž co my, když s tím umí pracovat,“ řekl Kristian Maňas. Práce jim trvala čtvrt roku. „Měli jsme hromádku návrhů a skenů z knížek. Prvních několik týdnů jsme jen dávali dohromady, která část návrhu patří ke které budově. Jenže pak nám stavby neseděly do půdorysu. Teprve později jsme vydedukovali, že půdorysy byly dva – jeden z roku 1903 a novější z roku 1913,“ popsal peripetie student 3D designu Ondřej Hudeček.

Autoři virtuálního modelu ovšem upozorňují, že není naprosto detailní. „Chtěli jsme to stihnout, tak jsme modely nemohli dělat tak detailní. Stylizovali jsme to do toho pohádkového rázu, protože Jurkovič takový byl,“ podotkl Kristian Maňas.

Video Student Kristian Maňas popisuje vznik vizualizace
video

Student Kristian Maňas popisuje vznik vizualizace

V letech 1902 až 1907 vzniklo podle Jurkovičových návrhů deset nových staveb, další čtyři objekty nechal přestavět. Vznikl tak Janův dům, Jestřabí, inhalační pavilon, přestavbou vila Chaloupka, Vodoléčebný ústav nebo mlékárna. Ačkoli původní plány nebyly uskutečněny bezezbytku, Dušan Jurkovič na Luhačovice nezanevřel a své plány rozšířil o další budovy v roce 1913. Jejich vizualizací chce muzeum do budoucna navázat na současnou výstavbu. Vizualizace bude technicky i časově náročnější, protože se týká dvojnásobného počtu staveb.

Architekt Dušan Jurkovič, pocházející ze slovenského města Myjava, je také autorem výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Radnice v Rožnově pod Radhoštěm postavila loni rozhlednu podle Jurkovičových návrhů.