Podomní prodejci mají v Třebíči konečnou

Třebíč - Třebíč je dalším městem na Vysočině, které zakazuje podomní a pochůzkový prodej. Zákaz začne platit od 8. dubna. Město tak vychází vstříc požadavkům obyvatel, kteří se podomními a pochůzkovými prodejci cítí být obtěžováni. Radnice chce obyvatele chránit před nevýhodnými smlouvami, nekvalitním zbožím, ale také před vykradači bytů.

„Dáváme tím pravomoci městským strážníkům, kteří mohou tyto prodejce z veřejných prostranství vykázat, případně je pokutovat nebo předat k přestupkovému řízení,“ uvedla místostarostka Marie Černá. Podle nového tržního řádu bude jakékoli provozování tržního místa ve městě možné pouze na základě zvláštního povolení užívání veřejného prostranství. „Tržní řád také stanovuje pravidla prodeje živočišných produktů, která budou odpovídat platné legislativě,“ uvedla Černá. 

Tradiční sbírky omezeny nebudou

Zákazem pochůzkového prodeje nebudou podle Černé nijak omezeny oficiálně schválené veřejné sbírky, jako například tradiční Tříkrálová sbírka. Třebíčská radnice hledala pro nový tržní řád inspiraci v dalších městech, která už podomní prodej zakázala, například v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Bystřici nad Pernštejnem.

V Havlíčkově Brodě platí zákaz od začátku března. Tamní radnice chtěla tímto způsobem ochránit před praktikami podomních prodejců hlavně starší lidi. Podomní a pouliční prodej by měla podle mluvčího Radka Tulise ještě letos omezit také Jihlava. 

S „obchodníky“ bojují i další města

Zákazy podomního prodeje jsou v poslední době v Česku stále častější. Nedávno prodejce vykázal Zlín, předtím Havlíčkův Brod, Frýdek-Místek, Jablonec nad Nisou nebo Břeclav. Městské úřady vyhlášky zdůvodňují tím, že se množí případy špatně reklamovatelného, pochybného nebo předraženého zboží a služeb.

Důchodkyně z Terezína
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24